akamprozat

Opis leku:

Działanie

Akamprozat ma budowę chemiczną podobną jak niektóre neuroprzekaźniki i tak jak one przenika przez barierę krew-mózg. Badania wykazały, że wpływa na uzależnienie od al­koholu: zmniejszając odczucie głodu alko­holowego, pomaga w utrzymaniu abstynen­cji: nie wpływa przy tym na przyjmowanie innych płynów czy pokarmu.

Akamprozat jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu razem z psychoterapią. Leczenie akamprozatem rozpoczyna się po odstawie­niu alkoholu (zakończeniu detoksykacji). Leczenie należy kontynuować w razie prze­rwania abstynencji, chyba że pacjent powróci do regularnego picia alkoholu. U osób z chorobą alkoholową często wy­stępują problemy psychiczne, a choroby psy­chiczne (przeważnie depresja), które mogą się pojawić w czasie stosowania akampropzatu, mogą wynikać zarówno ze stosowania leku, jak i z choroby alkoholowej.

Dawkowanie jest ustalane indywidualnie i nie wolno go zmieniać bez zgody lekarza. Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: Lek należy przyjmować podczas posiłków. Przy masie ciała <60 kg — 1332 mg/d w 3 dawkach po­dzielonych (2 tabl. rano, po 1 w południe i przed snem); przy masie ciała ponad 60 kg — 1998 mg/d w 3 dawkach podzielonych (po 2 tabl. rano, w połu­dnie i przed snem).

Lek wchłania się powoli; jego stężenie we krwi stabilizuje się po 7 dniach leczenia. Czas działania: 8 godzin.

Przyjmowanie leku z pokarmem zmniejsza jego wchłanianie, co nie wpływa na skuteczność terapii.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Jeśli następna dawka leku przypada w ciągu 2 godzin, zażyj pojedynczą dawkę od razu, a następną dawkę pomiń.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Przyjęcie dużo większej dawki może wywołać biegunkę — skontaktuj się z lekarzem.
Nie stosować w leczeniu długotrwałym; zaleca­ny okres leczenia wynosi 1 rok. Monitorowanie — Zaleca się psychoterapię i regularne monitorowanie (sprawdzanie) stanu psychicznego.
Działania niepożądane
Działania niepożądane związane ze stosowaniem akamprozatu są łagodne i przemijające, a dotyczą głównie skóry i przewodu pokarmowego.

Leki i suplementy zawierające akamprozat

Przykład leku(ulotka)

Campral(akamprozat) a alkohol

Campral(akamprozat) u osób starszych(65 lat i więcej)
Campral(akamprozat) dla dzieci(do 18 lat)
Campral(akamprozat) w ciąży
Campral(akamprozat) a karmienie piersią
Campral(akamprozat) a prowadzenie pojazdów
Campral(akamprozat) refundacja

Campral(akamprozat) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania