amiloryd

Amiloryd jest lekiem moczopędnym (diuretykiem). Działa na nerki, zwiększając ilość wydalanego moczu. Jest stosowany w le­czeniu obrzęków (zatrzymywania płynów), które mogą wynikać z niewydolności serca, chorób wątroby lub nadciśnienia tętniczego (wysokiego ciśnienia krwi).

Wpływ amilorydu na wydalanie moczu może się utrzymywać kilka godzin. Zale­ca się stosowanie leku rano, nie później niż o godzinie 16, aby chory nie musiał oddawać moczu w nocy.

Amiloryd powoduje, że nerki zatrzymują potas (tzw. diuretyk oszczędzający potas), w związku z czym nie powinien być stoso­wany przy dużym stężeniu potasu we krwi. U osób z chorobami nerek lub stosujących suplementację potasu powinien być przepisy­wany ostrożnie. Można go stosować łącznie z innymi diuretykami.

Interakcje

Lit. Amiloryd może zwiększać stężenie litu we krwi, co zwiększa ryzyko zatrucia litem. Inhibitory konwertazy angiotensynowej, cyklosporyna i niesteroidowe leki przeciwzapal­ne (NLPZ). Jeśli są stosowane łącznie z amilorydem, mogą zwiększać ryzyko zatrzymywania potasu.

Charakterystyka dla pacjentów

Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: Dostępne w Polsce preparaty to Tialorid — 1 tabl. zawiera 0,05 g hydrochlorotiazydu i 0,005 g amilorydu; Tialorid mite — 1 tabl. zawiera 0,025 g hydrochlorotiazydu i 0,0025 g amilorydu. Stosowanie: p.o., zwykle 1-2 tabl. na dobę, maksymalnie 4 tabl. na dobę. Początek działania:
W ciągu 2-4 godzin. Czas działania: 12-24 godzin.
Unikaj pokarmów zawierających dużo potasu, takich jak suszone owoce, banany, pomidory i substytuty soli.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • przewlekłą chorobę nerek lub wątroby,
  • cukrzycę,
  • inne stosowane leki.

Pominiętą dawkę leku zastosuj jak najszybciej. Jednak w godzinach wieczornych nie zażywaj pominiętej dawki, ponieważ możesz wstawać w nocy, by oddać mocz. Zażyj następną dawkę jak zazwyczaj.
Nie odstawiaj leku bez konsultacji z lekarzem; objawy mogą nawrócić.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Monitorowanie — Można przeprowadzać bada­nia krwi w celu sprawdzenia gospodarki sodo­wo-potasowej.
Działania niepożądane
Z działań niepożądanych amilorydu głównym problemem jest możliwość zatrzymywania potasu, powodująca osłabienie mięśni i drętwienie.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.