amlodypina

Opis leku:

Działanie

Amlodypina należy do grupy leków blokują­cych kanały wapniowe, co utrudnia przewo­dzenie sygnałów w komórkach mięśnia ser­cowego i naczyń krwionośnych. Amlodypina jest stosowana w leczeniu choroby wieńco­wej w celu zapobiegania atakom bólu w klat­ce piersiowej. W przeciwieństwie do innych leków przeciwdławicowych (takich jak beta-adrenolityki) może być bezpiecznie sto­sowana u osób chorujących na astmę oraz na cukrzycę leczonych lekami doustnymi.

Amlodypina jest również stosowana w ob­niżaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze).

Stosowana w połączeniu z innymi lekami z tej klasy, może na początku leczenia powo­dować nadmierne obniżenie ciśnienia tętni­czego krwi. W rzadkich przypadkach może dojść do nasilenia bólów dławicowych na początku leczenia. Czasami mogą powstawać obrzęki nóg i wokół kostek.

Interakcje

Beta-adrenolityki. Amlodypina może nasilać ich działanie, a one jej.

Charakterystyka dla pacjentów

Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: Początkowo 5 mg raz na dobę p.o., niezależnie od pory posiłków. Dawkę można zwiększyć maksy­malnie do 10 mg/d po upłynięciu 7-14 dni leczenia. U osób z niewydolnością wątroby 2,5 mg/d.
Brak.

W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym

miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Jeśli o pominiętej dawce leku przypomnisz sobie w ciągu 12 godzin, przyjmij ją jak najszybciej. Je­śli później, nie zażywaj pominiętej dawki ani nie podwajaj następnej, tylko stosuj się do zwykłego schematu leczenia.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem; odstawienie leku może spowodować pogorszenie objawów.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Zażycie znacznie większej dawki może wywołać znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi — natychmiast skontaktuj się z le­karzem.
Nie ma przeciwwskazań.
Działania niepożądane
Amlodypina może powodować działania niepożą­dane o mniejszym znaczeniu, takie jak obrzęki nóg i wokół kostek, bóle głowy, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, nudności. Zawroty głowy, szczególnie przy podnoszeniu się, wynikają ze zbyt dużego ob­niżenia ciśnienia tętniczego. Najniebezpieczniejsza jest rzadka możliwość nasilenia bólów dławicowych na początku leczenia. Należy to zgłosić lekarzowi.

INTERAKCJE Z ŻYWNOŚCIĄ

 • Nie zaleca się popijania leku sokiem grejpfrutowym, gdyż zmniejsza on metabolizm leku i wzrost jego stężenia we krwi. Może to skutkować spadkiem ciśnienia, bólem głowy czy zaczerwienieniem twarzy.
 • Podczas leczenie nie należy pić alkoholu ze względu na możliwość nadmiernej hipotensji (obniżenia ciśnienia krwi) oraz pogorszenia się sprawności psychomotorycznej.

Leki i suplementy zawierające amlodypina

Przykład leku(ulotka)

Aldan(amlodypina) a alkohol

Aldan(amlodypina) u osób starszych(65 lat i więcej)
Aldan(amlodypina) dla dzieci(do 18 lat)
Aldan(amlodypina) w ciąży
Aldan(amlodypina) a karmienie piersią
Aldan(amlodypina) a prowadzenie pojazdów
Aldan(amlodypina) a grejpfrut
Aldan(amlodypina) refundacja

Aldan(amlodypina) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum3 komentarze amlodypina

 1. Asia

  Dwa tygodnie po zaczęciu stosowania moje nogi zrobiły się jak wałki. Obrzęki nsrastały z dnia na dzień – przestraszona szybko trafiłam do naczyniowca na dopler -. Żyły ok. trzeba odstawić lek więc już dziś nie wzięłam w piątek mam kardiologia więc coś wymyśli.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Malgorzata

  U mnie po 3 latach powoduje puchnięcie kostek nóg, przyrost masy ciała, takie napuchniecie. Nie wiem na jaki lek można zamienić ten środek

  Odpowiedz
  • Grzegorz

   Spróbuj jadać więcej owoców i warzyw zawierających potas.
   Potas umożliwia szybsze usuwanie płynów z ciała .
   Jesli to nie pomoże to jakiś moczopędny lek ale to
   już w konsultacji z lekarzem. I więcej ruchu.

   Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania