atorwastatyna

Opis leku:

Działanie

Atorwastatyna należy do grupy statyn, leków hipolipemizujących. Jest stosowana w le­czeniu hipercholesterolemii (wysoki poziom cholesterolu we krwi) u osób niereagujących na inne metody leczenia, takie jak dieta, oraz u osób o zwiększonym ryzyku rozwoju cho­rób sercowo-naczyniowych.

Atorwastatyna blokuje w wątrobie dzia­łanie enzymu potrzebnego do wytwarzania cholesterolu. W rezultacie zmniejsza się stę­żenie cholesterolu we krwi, co może pomóc w zapobieganiu chorobie wieńcowej.

Atorwastatyna może czasami powodować ból mięśni, ich zapalenie oraz uszkodzenie; ryzyko jest zwiększone, gdy lek jest stoso­wany łącznie z fibratem (inny rodzaj leków zmniejszających stężenie lipidów).

Interakcje

Leki przeciwzakrzepowe. Atorwastatyna może zwiększać ich działanie przeciwzakrzepowe. Leki przeciwgrzybicze. Stosowanie łącznie z atorwastatyną itrakonazolu, ketokonazolu, a prawdopodobnie też innych leków przeciw-grzybiczych może zwiększać ryzyko uszkodze­nia mięśni. Inne leki hipolipemizujące stosowane łącznie z atorwastatyną mogą zwiększać ryzyko uszko­dzenia mięśni. Cyklosporyna i inne leki immunosupresyj­ne. Zazwyczaj nie przepisuje się atorwastatyny w czasie stosowania tych leków ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia mięśni. Jeżeli stosowanie tych leków łącznie jest nieuniknione, zalecane jest dokładne monitorowanie.

Charakterystyka dla pacjentów

P.o., niezależnie od posiłków, o dowolnej porze dnia 10-80 mg raz na dobę w zależności od stężenia cho­lesterolu LDL i jego wartości docelowej. Początko­wo zwykle stosuje się 10 mg raz na dobę. Zmiany dawkowania można dokonywać w odstępach co najmniej 4 tyg.
Zalecana jest dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Pominiętą dawkę zażyj jak najszybciej. Jeśli następ­na dawka przypada w ciągu 8 godzin, pomiń dawkę, a kolejną zażyj o zwykłej porze.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem. Odstawienie leku może spowodować powrót choroby.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Zażycie znacznie większej dawki może spowodować zaburzenia czynności wątroby — skontaktuj się z lekarzem.
Długotrwałe przyjmowanie atorwastatyny może wpływać na czynność wątroby. Monitorowanie — Konieczne jest regularne badanie krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby. W przypadku podejrzenia schorzeń mięśni można wykonać badania ich czynności.
Działania niepożądane
Działania niepożądane związane ze stosowaniem

Leki i suplementy zawierające atorwastatyna

Przykład leku(ulotka)

Atoris(atorwastatyna) a alkohol

Atoris(atorwastatyna) u osób starszych(65 lat i więcej)
Atoris(atorwastatyna) dla dzieci(do 18 lat)
Atoris(atorwastatyna) w ciąży
Atoris(atorwastatyna) a karmienie piersią
Atoris(atorwastatyna) a prowadzenie pojazdów
Atoris(atorwastatyna) a grejpfrut
Atoris(atorwastatyna) refundacja

Atoris(atorwastatyna) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania