cefaleksyna

Opis leku:

Działanie

Cefaleksyna jest cefalosporyną przepisywa­ną w leczeniu zakażeń o średnim i ciężkim przebiegu. Nie ma tak wielu zastosowań jak inne antybiotyki, ale jest skuteczna w lecze­niu zapalenia oskrzeli, pęcherza moczowego oraz pewnych zakażeń skóry i tkanek mięk­kich. Czasami jest stosowana w przypadku ciężkich zakażeń jako doustna kontynuacja intensywniejszego początkowego leczenia dożylnego.

Najczęstszym działaniem niepożądanym jest biegunka, jednak mniej nasilona niż pod­czas stosowania innych cefalosporyn. Część osób jest uczulona na lek, zwłaszcza jeśli w przeszłości zdarzyło się uczulenie na peni­cylinę.

Interakcje

Probenecyd zwiększa stężenie cefaleksyny we krwi, tak że konieczna może się okazać zmiana jej dawki. Doustne środki antykoncepcyjne. Cefaleksy-na może obniżać ich antykoncepcyjne działanie. Stosowanie omów z lekarzem.

Charakterystyka dla pacjentów

P.o. niezależnie od posiłku. 1-4 g/d w 4 dawkach podzielonych, zwykle 250 mg co 6 godzin. W za­paleniu pęcherza moczowego oraz w zakażeniach skóry i tkanek miękkich 2 g/d w 2 dawkach podzie­lonych. W niewydolności nerek odstępy między dawkami należy modyfikować w zależności od stopnia niewydolności nerek.
Tabletki i kapsułki w zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Płyn w lodówce, ale nie zamrażać; przecho­wywać nie dłużej niż 10 dni. Chronić przed świat­łem.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

  • chorobę nerek,
  • ciężkie uszkodzenie wątroby,
  • uczulenie na lek (jeśli wystąpiło w przeszłości).

Pominiętą dawkę leku zastosuj jak najszybciej. Jeśli to pora na zażycie kolejnej dawki, przyjmij dawkę podwójną.
Przeprowadź cały zalecony cykl leczenia. Nawet jeśli czujesz się lepiej, zakażenie może nadal trwać i po zbyt szybkim odstawieniu leku objawy mogą powrócić.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Jeśli zauważysz niepokojące objawy lub jeśli zażyłeś bardzo dużą dawkę — skon­taktuj się z lekarzem.
Cefaleksyna jest zazwyczaj stosowana tylko w krótkich terapiach.
Działania niepożądane
U większości osób stosujących cefaleksynę nie obserwuje się działań niepożądanych. Zdarza się biegunka, ale zwykle niezbyt nasilona. Rzadsze działania niepożądane wynikają zazwyczaj z reakcji alergicznych i mogą spowodować odstawienie leku.

Leki i suplementy zawierające cefaleksyna

Przykład leku(ulotka)

Cefaleksyna(cefaleksyna) a alkohol

Cefaleksyna(cefaleksyna) u osób starszych(65 lat i więcej)
Cefaleksyna(cefaleksyna) dla dzieci(do 18 lat)
Cefaleksyna(cefaleksyna) w ciąży
Cefaleksyna(cefaleksyna) a karmienie piersią
Cefaleksyna(cefaleksyna) a prowadzenie pojazdów
Cefaleksyna(cefaleksyna) refundacja

Cefaleksyna(cefaleksyna) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania