cyklofosfamid

Opis leku:

Działanie

Cyklofosfamid należy do leków przeciwno­wotworowych o działaniu alkilującym. Jest stosowany w różnych rodzajach nowotwo­rów, między innymi chłoniakach (nowotwory węzłów chłonnych), białaczkach oraz guzach litych, szczególnie piersi i płuca. Często jest stosowany łącznie z radioterapią lub inny­mi lekami. Bywa również wykorzystywany w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Cyklofosfamid powoduje nudności, wy­mioty oraz wypadanie włosów, może też wpływać na serce, płuca i wątrobę. Może po­wodować uszkodzenie pęcherza moczowego, ponieważ jest w organizmie przekształcany w toksyczną substancję zwaną akroleiną. W celu zmniejszenia toksyczności osobom zagrożonym przed i po każdej dawce cyklofosfamidu podaje się lek zwany mesną. Cyklofosfamid zmniejsza produkcję krwinek, w czasie terapii mogą więc wystąpić niepra­widłowe krwawienia, zwiększa się ryzyko zakażenia, zmniejsza płodność u mężczyzn.

Interakcje

Brak

Charakterystyka dla pacjentów

Cyklofosfamid jest stosowany wyłącznie pod ści­słym nadzorem lekarza. Dawkowanie jest dostoso­wane do masy ciała, liczby leukocytów oraz chorób współistniejących (niewydolność nerek, niewydol­ność wątroby). Cyklofosfamid w dużych dawkach należy stosować z mesną.
Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, co pomaga zapobiegać podrażnieniu pęcherza moczowego.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.
Cyklofosfamid można stosować tylko pod ścisłą kontrolą lekarską, a dawkowanie zależy od stanu zdrowia i historii choroby pacjenta.
Lek we wstrzyknięciach jest podawany tylko w szpitalu. Jeśli stosujesz tabletki, przyjmij pomi­niętą dawkę jak najszybciej. Jeśli następna dawka leku przypada w ciągu 6 godzin, zażyj pojedynczą dawkę od razu, a następną pomiń. Powiadom o zda­rzeniu lekarza.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku w tablet­kach, skontaktuj się z lekarzem, odstawienie leku może bowiem spowodować pogorszenie choroby.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Znaczne przekroczenie zaleco­nej dawki może wywołać nudności, wymioty oraz uszkodzenie pęcherza moczowego — skontaktuj się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie cyklofosfamidu może zmniejszać wytwarzanie krwinek. MonitorowanieKonieczna jest okresowa kontrola przebiegu terapii i składu morfologicz­nego krwi.
Działania niepożądane
Cyklofosfamid często powoduje nudności i wy­mioty, które z czasem zazwyczaj się zmniejszają. U kobiet często występują zaburzenia miesiączko­wania. Mocz zabarwiony krwią może wskazywać na uszkodzenie pęcherza moczowego, co wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. By zmniejszyć ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego, przed i po daw­ce cyklofosfamidu można podawać mesnę.

Leki i suplementy zawierające cyklofosfamid

Przykład leku(ulotka)

Endoxan(cyklofosfamid) a alkohol

Endoxan(cyklofosfamid) u osób starszych(65 lat i więcej)
Endoxan(cyklofosfamid) dla dzieci(do 18 lat)
Endoxan(cyklofosfamid) w ciąży
Endoxan(cyklofosfamid) a karmienie piersią
Endoxan(cyklofosfamid) a prowadzenie pojazdów
Endoxan(cyklofosfamid) a grejpfrut
Endoxan(cyklofosfamid) refundacja

Endoxan(cyklofosfamid) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania