fenobarbital

Opis leku:

Działanie

Jest to lek o działaniu uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym, należący do grupy barbituranów, stosowany współcześnie w leczeniu padaczki.

Przeciwwskazania

Uczulenie na fenobarbital lub inny lek z grupy barbituranów, porfiria, choroba Parkinsona, choroby wątroby i płuc, ciężkie choroby serca. W czasie leczenia nie wolno spożywać alkoholu.

Działania niepożądane

Senność, stany lękowe, zawroty głowy, pobudzenie psychoruchowe.

Dawkowanie

Ściśle według wskazań lekarza. Opuszczoną dawkę leku należy jak najszybciej przyjąć, ale nie brać na raz podwójnej dawki. Nie przerywać leczenia bez porozumienia się z lekarzem, lek wymaga bowiem stopniowego odstawiania. Nagłe odstawienie leku może wywołać napad padaczkowy.

Uwagi

Nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn. Należy kontrolować obraz krwi, czynność wątroby i nerek.

Ciąża

Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży, choć w szczególnych przypadkach może to być konieczne. Podawanie w ostatnim trymestrze może powodować objawy zespołu odstawienia u noworodka oraz skłonność do krwawień. W czasie karmienia piersią można lek podawać doraźnie lub przez krótki czas.

Interakcje

Należy powiadomić lekarza o każdym innym przyjmowanym leku i zawsze konsultować się przed rozpoczęciem terapii nowym lekiem. Fenobarbital nasila działanie leków wpływających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, jak leki nasenne, uspokajające, przeciwuczuleniowe. Zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Leki i suplementy zawierające fenobarbital

Przykład leku(ulotka)

Luminalum(fenobarbital) a alkohol

Luminalum(fenobarbital) u osób starszych(65 lat i więcej)
Luminalum(fenobarbital) dla dzieci(do 18 lat)
Luminalum(fenobarbital) w ciąży
Luminalum(fenobarbital) a karmienie piersią
Luminalum(fenobarbital) a prowadzenie pojazdów
Luminalum(fenobarbital) a antykoncepcja
Luminalum(fenobarbital) refundacja

Luminalum(fenobarbital) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania