finasteryd

Opis leku:

Działanie

Finasteryd jest lekiem przeciwandrogennym (czytaj również: Męskie hormony płciowe) stosowanym w leczeniu łagodnego przerostu stercza, schorzenia, w którym gruczoł kroko­wy otaczający cewkę moczową powiększa się, co powoduje trudności w oddawaniu mo­czu. Lek powoduje stopniowe zmniejszenie wielkości gruczołu, zmniejszając tym samym trudności w oddawaniu moczu.

Finasteryd jest wydzielany wraz z męskim nasieniem i może powodować feminizację płodów męskich, dlatego przyjmujący go mężczyzna powinien stosować prezerwa­tywy, współżyjąc z kobietą mogącą zajść w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny dotykać pokruszonych lub przeła­manych tabletek finasterydu, ponieważ jego niewielkie ilości są wchłaniane przez skórę.

Objawy przerostu gruczołu krokowego są podobne do objawów raka, dlatego lek sto­suje się jedynie po wykluczeniu możliwości nowotworu złośliwego.

Lek ten działa pobudzająco na mieszki włosowe, dlatego w małych dawkach jest też stosowany w łysieniu męskim. Wyniki takie­go leczenia widoczne są po około 3 miesią­cach i zanikają po roku od odstawienia leku.

Interakcje

Brak

Charakterystyka dla pacjentów

Łagodny przerost gruczołu krokowego: 5 mg raz na dobę, niezależnie od posiłków. By można było ocenić efekty leczenia, finasteryd powinien być sto­sowany co najmniej przez 6 miesięcy. Nie ma ko­nieczności modyfikowania dawki leku w niewydol­ności nerek ani w podeszłym wieku. Łysienie typu męskiego: 1 mg raz na dobę; leczenie nie powinno trwać krócej niż 3 miesiące.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

  • inne stosowane leki.

Nie przyjmuj pominiętej dawki. Weź kolejną dawkę o stałej porze.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem. Odstawienie leku może spowodować nawrót choroby i pogorszenie jej przebiegu.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Skuteczność leku w leczeniu przerostu gruczo­łu krokowego oraz łysienia męskiego ocenia się po 6 miesiącach stosowania.
Działania niepożądane
Działania niepożądane związane ze stosowaniem finasterydu są niezmiernie rzadkie.

Leki i suplementy zawierające finasteryd

Przykład leku(ulotka)

Finaster(finasteryd) a alkohol

Finaster(finasteryd) u osób starszych(65 lat i więcej)
Finaster(finasteryd) dla dzieci(do 18 lat)
Finaster(finasteryd) w ciąży
Finaster(finasteryd) a karmienie piersią
Finaster(finasteryd) a prowadzenie pojazdów
Finaster(finasteryd) a antykoncepcja
Finaster(finasteryd) refundacja

Finaster(finasteryd) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum1 opinia o finasteryd

  1. Archivarius

    Powoduje ginekomastie u mężczyzn czego jestem dowodem i w konsekwencji raka sutka. Powinien zostać zakazany , a w najlepszym wypadku w ulotkach powinno się jasno informować o możliwości takich konsekwencji. Stosowanie eufemizmów w opisie niepożądanych zmian w piersiach powinno być karalne. Producenci leku powinni być pociągani do odpowiedzialności karnej.

    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania