gabapentyna

Opis leku:

Działanie

Gabapentyna należy do leków przeciwdrgawkowych, stosowanych w padaczce oraz w leczeniu polineuropatii. Mechanizm działania leku jest złożony i nie do końca poznany sama cząsteczka leku jest strukturalnie podobna do kwasu γ-aminomasłowego (GABA) i ma zdolność do łączenia się z receptorami wiążącymi GABA.

Działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych należą: senność, uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak nudności i wymioty oraz zwiększenie masy ciała spowodowane nadmiernym łaknieniem lub jego utrata. Często pojawiają się także zakażenia wirusowe oraz zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zakażenie dróg moczowych czy układu oddechowego, a także gorączka.

Kuracji gabapentyną mogą również towarzyszyć objawy ze strony układu nerwowego: zaburzenia widzenia, oczopląs, zaburzenia koordynacji, zaburzenia czucia, drgawki i drżenia oraz zaburzenia myślenia, depresja, lęk i nerwowość. Niekiedy zdarzają się także nadciśnienie, zaczerwienie lub rozszerzenie naczyń krwionośnych, duszność, biegunka, ból brzucha, niestrawność, zaparcia, suchość w ustach oraz obrzęk twarzy. Wszystkie działania niepożądane mogą nasilać się w czasie łączenia gabapentyny z alkoholem oraz lekami działającym na ośrodkowy układ nerwowy.

Leki i suplementy zawierające gabapentyna

Przykład leku(ulotka)

Gabapentin(gabapentyna) a alkohol

Gabapentin(gabapentyna) u osób starszych(65 lat i więcej)
Gabapentin(gabapentyna) dla dzieci(do 18 lat)
Gabapentin(gabapentyna) w ciąży
Gabapentin(gabapentyna) a karmienie piersią
Gabapentin(gabapentyna) a prowadzenie pojazdów
Gabapentin(gabapentyna) refundacja

Gabapentin(gabapentyna) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania