metyldopa

Opis leku:

Działanie

Jest to lek rozszerzający naczynia tętnicze, znajdujący zastosowanie w leczeniu cięższych przypadków nadciśnienia tętniczego, w skojarzeniu z innymi lekami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek, łagodne postacie nadciśnienia, depresja, guz chromo­chłonny nadnerczy, porfiria i choroby wątroby. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie zaburzenia czynności nerek lub chorobę wątroby. Ryzyko działań niepożądanych zwiększa się przy stosowaniu leku u osób w podeszłym wieku. Metylodopy nie należy łączyć z inhibitorami monoamino­oksydazy: pargyliną, fenelzyną, izokarboksazydem i innymi. Nie należy jednocześnie stosować leków przeciw zaziębieniu, kaszlowi, astmie, zapaleniu oskrzeli i katarowi siennemu ani preparatów rezerpiny lub klonidyny. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu.

Działania niepożądane

W czasie leczenia często występują senność, bóle i zawroty głowy, uczucie blokady nosa, nudności, wymioty, biegunki, osłabienie popędu seksualnego i potencji, obniżenie nastroju (depresja), koszmary nocne. Może także dojść do powiększenia gruczołów sutkowych u kobiet i u mężczyzn. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi sztywność i drętwienie kończyn, silny ból brzucha, ciemne zabarwienie moczu, żółte zabarwienie skóry i oczu, trudności w oddychaniu, bóle stawów i wzrost temperatury ciała.

Uwagi

Niektóre działania niepożądane, związane z obniżeniem ciśnienia krwi, mogą być zminimalizo­wane przez przyjmowanie leku na leżąco lub siedząco. Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze urządzeń mechanicznych.

Ciąża

Lek jest bezpieczny w leczeniu nadciśnienia u kobiet w ciąży; długoletnie obserwacje dzieci matek stosujących lek w okresie ciąży nie wykazały żadnych zaburzeń rozwojowych. Nie jest ustalone ryzyko stosowania leku w okresie karmienia.

Leki i suplementy zawierające metyldopa

Przykład leku(ulotka)

Dopegyt(metyldopa) a alkohol

Dopegyt(metyldopa) u osób starszych(65 lat i więcej)
Dopegyt(metyldopa) dla dzieci(do 18 lat)
Dopegyt(metyldopa) w ciąży
Dopegyt(metyldopa) a karmienie piersią
Dopegyt(metyldopa) a prowadzenie pojazdów
Dopegyt(metyldopa) refundacja

Dopegyt(metyldopa) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania