olanzapina

Opis leku:

Działanie

Olanzapina jest pochodną tienobenzodiazepiny należącą do grupy neuroleptyków atypowych. Wskazana jest w długotrwałym leczeniu schizofrenii, oraz farmakoterapii średnio nasilonych i ciężkich napadów manii występujących w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. W postaci wstrzyknięć domięśniowych stosowana jest do szybkiego opanowywania pobudzenia i zaburzeń zachowania u chorych na schizofrenię lub osób z epizodem manii, gdy niemożliwe jest podania środka doustnie.

Doskonale sprawdza się w niwelowaniu urojeń, halucynacji i omamów, działa także stabilizująco na nastrój. Mechanizm działania olanzapiny opiera się łączeniu z receptorami głównie dopaminowymi i serotoninowymi. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i może być przyjmowany łącznie z jedzeniem.

Działania niepożądane

Olanzapina ma wiele działań niepożądanych m.in.: senność, zwiększenie masy ciała spowodowana pobudzeniem łaknienia, podniesienie stężenia prolaktyny, a co z tym idzie ginekomastia i mlekotok, zwiększenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.

W trakcie terapii mogą pojawić się zaparcia i suchość w jamie ustnej, a także powikłania ze strony układu sercowo- naczyniowego. W przeciwieństwie do klozapiny nie uszkadza szpiku kostnego. Stosowanie leku ogranicza zdolność do kierowania pojazdami i obsługi urządzeń mechanicznych.

Przeciwwskazania

Olanzapiny nie można stosować u chorych cierpiących na jaskrę  z zamykającym się kątem przesączania, a także u osób z objawami psychozy i otępieniem oraz cierpiących na chorobę Parkinsona.

Leki i suplementy zawierające olanzapina

Przykład leku(ulotka)

Olzapin(olanzapina) a alkohol

Olzapin(olanzapina) u osób starszych(65 lat i więcej)
Olzapin(olanzapina) dla dzieci(do 18 lat)
Olzapin(olanzapina) w ciąży
Olzapin(olanzapina) a karmienie piersią
Olzapin(olanzapina) a prowadzenie pojazdów
Olzapin(olanzapina) a słońce i solarium ☼
Olzapin(olanzapina) refundacja

Olzapin(olanzapina) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania