Od dłuższego czasu mam męczący, mokry kaszel. Lekarz zalecił mi stosowanie soli emskiej. Co to takiego?
Sól emska (Sal Ems) zawiera mieszaninę soli alkalicznych m.in. wodorowęglan sodu, chlore k sodu, wodorofosforan disodu, siarczan potasu i siarczan sodu. Substancje te pobudzają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, a wodorowęglan sodu alkalizuje wydzielinę oskrzeli, co prowadzi do jej upłynnienia i ułatwia odkrztuszanie. Sól emska jest stosowana pomocniczo głównie w stanach zapalnych dróg oddechowych z trudnym odkrztuszaniem gęstej plwociny prowokującej kaszel. Może być także stosowana w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz w astmie oskrzelowej. Preparat ma postać tabletek do przyrządzania roztworu. Zazwyczaj stosuje się doustnie 1-2 tabletki rozpuszczone w 1 szklance wody 3 razy na dobę po posiłkach.
Na rynku dostępna jest sól emska produkowana przez różne firmy farmaceutyczne np. Sal Ems Artificiale (Galenus) lub Sal Ems Factitium (Ziołolek).
Zdecydowanie polecam, a o soli opowiedział mój naturopata. Miałam silny stan zapalny zatok i przy tym zeszło na płuca, płukałam i robiłam okłady po 3 dniach już było bezkaszlowo, natomiast żeby tych infekcji nie łapać to od czasu do czasu kupuję sobie taki syrop konopny z rokitnikiem i nawet jak wszyscy wkoło chorują to u mnie jest cisza. Naszczęściej w tym sezonie nie złapałam ani wiru sówki ani innego grypska, to działa skutecznie dlatego może komuś się przyda taka informacja.