Sorbifer Durules

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sorbifer Durules jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Pełni funkcję koenzymu wielu związków biologicznie czynnych uczestniczących w procesie oddychania tkankowego oraz wchodzi w skład hemoglobiny, której zadaniem jest wiązanie i przenoszenie tlenu w krwinkach czerwonych.

W stanach niedoboru żelaza upośledzone zostają procesy oddychania tkankowego i przemiany materii oraz pojawia się niedokrwistość niedobarwliwa (jej objawami jest bladość spojówek oczu i błon śluzowych, osłabienie, senność, zmniejszona zdolność do wysiłku, niekiedy duszność). Dodatek witaminy C ułatwia wchłanianie żelaza. Patrz również: ADDITIVA FERRUM.

Lek jest stosowany zapobiegawczo i leczniczo w stanach niedoboru żelaza spowodowanych zmniejszonym dostarczaniem, przyswajaniem lub zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu, objawiających się jako niedokrwistość z niedoboru żelaza lub pokrwotoczna spowodowana utratą dużych ilości żelaza z krwią. Zapobiegawczo u dzieci w okresie nasilonego wzrostu, osób w podeszłym wieku oraz dawców krwi.
Ostre stany zapalne przewodu pokarmowego, uchyłkowatość jelit, niedrożność przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna, aplastyczna i złośliwa, choroby rozrostowe układu krwiotwórczego, nadmiar żelaza w organizmie.
Razem z preparatami żelaza nie wolno przyjmować żadnych innych leków, gdyż wiele substancji wpływa na wchłanianie żelaza, a związki żelaza upośledzają przyswajanie wielu innych leków (szczególnie antybiotyków). W razie konieczności stosowania innych leków należy je przyjmować 2 h przed lub 1 h po preparatach żelaza.
Powinno być indywidualnie ustalone przez lekarza w zależności od stanu niedoboru żelaza, masy ciała, wieku oraz innych czynników. Tabletki należy przyjmować co najmniej 1 h przed jedzeniem, popijając niewielką ilością wody lub innego płynu. Nie wolno popijać leku mlekiem. Żelazo powoduje czarne zabarwienie stolca. Przyjmować ok. 30 minut przed posiłkiem; dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1 do 2 razy na dobę po 1 tabletce.
Cena od 20 do 30 zł.
50 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 320 mg siarczanu żelazawego (zawiera 100 mg żelaza dwuwartościowego) i 60 mg kwasu askorbowego (witaminy C).
Tabletki Sorbifer Durules uwalniają żelazo stopniowo, utrzymując jego równomierne stężenie w przewodzie pokarmowym. Ma to wpływać na zmniejszenie liczby działań niepożądanych związanych z drażniącym działaniem związków żelaza na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Działania niepożądane
Żelazo może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci bólów brzucha, nudności, zaparcia. Drażni błonę śluzową żołądka i może spowodować zapalenie krwotoczne. Przyjmowane przez długi czas w dużych dawkach może być przyczyną przewlekłego zatrucia (charakteryzującego się ciężkością w nadbrzuszu, zażółceniem skóry i białkówek oczu, złym samopoczuciem, brakiem apetytu).

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Sorbifer a alkohol

Sorbifer u osób starszych(65 lat i więcej)
Sorbifer dla dzieci(do 18 lat)
Sorbifer w ciąży
Sorbifer a karmienie piersią
Sorbifer a prowadzenie pojazdów
Sorbifer refundacja

Sorbifer cena i opakowania

Sorbifer Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Sorbifer Durules uzyskał ocenę 4.8 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.8/5 (3 opinie pacjentów)4 komentarze Sorbifer Durules

 1. Ania

  Uważam że to jest najlepszy lek na Niedokrwistość jaki używałam. Mam problemy z żołądkiem, lekarz ostrzega że nie ma dobrego żelaza niepodrażniającego przewód pokarmowy . Ale, o dziwo. Jest ok, tardyferon powoduje zaparcia. A ten nie !

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. lew

  tak to prawda mialam inne ale to jest najmniej powodujące dolegliwości brzuszne .

  Odpowiedz
 3. Dunia

  Mega jest to żelazo. Nie było u mnie żadnych dolegliwości i z wyróżnianiem oki

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anna

  po wybraniu dwóch opakowań wyniku zasobów żelaza z dużego niedoboru wróciły do nomy . Polecam. Tabletki małe do przełknięcia w porównaniu do żelaza bez recepty.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania