Sorbonit

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sorbonit jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy organicznych azotanów o działaniu zbliżonym do nitrogliceryny, działa na mięśnie gładkie, głównie naczyń krwiono­śnych. Czytaj również: AEROSONIT.

Znajduje zastosowanie zarówno w bólach wieńcowych o charakterze napadowym, jak i w profilaktyce napadów oraz w prze­wlekłych bólach wieńcowych. Czytaj również ISOKET.
Podciśnienie znacznego stopnia, jaskra, choroby nerek, ciąża. Nie stosować u dzieci.
Lek posiada silne właściwości hipotensyjne i nie należy stosować z innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi.
Według wskazań lekarza; w razie bólu zamostkowego zastosować 1 tabl. podjęzykowo. Można przyjąć jednorazowo 3 tabl. w odstępach co 5 min. Jeżeli 3 tabletki przyjęte co 5 min nie zlikwidują bólu, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. W krótkotrwałej profilaktyce stosuje się 1 tabl. pod język na 5-10 min przed wysiłkiem lub stresem emocjonalnym. W czasie, kiedy tabletka ulega rozpuszczaniu, nie należy niczego jeść ani pić. Według wskazań lekarza; przyjmować “na pusty żołądek”, czyli 1 h przed posiłkiem albo 2 h po posiłku, popijając wodą. Ostatnią z zaleconych dawek należy przyjąć nie później niż po południu. Stosowanie nocnej przerwy wolnej od leku zapobiega wygaśnięciu jego działania. Nie wolno zaprzestać stosowania leku nagle, ale stopniowo zmniejszając dawkę. Napad dławicy piersiowej (ostry ból zamostkowy): 1 tabletka 5 lub 10 mg pod język; w razie potrzeby dawkę można powtarzać jeszcze dwukrotnie w odstępach 5-minutowych; zapobiegawczo doustnie: ścisłe indywidualnie, w zależności od nasilenia objawów: 4 x na dobę po 1 do 2 tabletek 5 mg lub 10 mg.
tabletki podjęzykowe 5 mg, cena: do 5 zł, Rf; tabletki podjęzykowe 10 mg, cena: od 5 do 10 zł, Rf.
60 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg diazotanu izosorbidu.
Uwaga! Alkohol nasila tendencję do spadków ciśnienia tętniczego i hipotonii ortostatycznej. Tabletki należy połykać w całości. Tabletki stosuje się podjęzykowo i nie należy ich gryźć, żuć ani połykać. Nie powinno się stosować leku w pozycji stojącej ze względu na możliwość zasłabnięcia. Jeżeli jama ustna jest sucha, należy przed przyjęciem leku przepłukać ją wodą. Nie należy stosować jednocześnie z sildenafilem (Viagra).
Bardzo często występują bóle głowy, ale zazwyczaj nie bardzo silne i ustępujące przy dłuższym stosowaniu leku. Często obserwuje się zaczerwienienie twarzy i szyi, spadki ciśnienia krwi z zawrotami głowy przy wstawaniu, a nawet omdleniami, nudności, zawroty głowy, osłabienie, ziębnięcie kończyn górnych i dolnych, zaburzenia snu, nerwowość i zaburzenia potencji. Lek powoduje zaburzenia gospodarki tłuszczowej. Inne działania niepożądane to uczucie suchości w jamie ustnej, wysypki skórne, niepokój ruchowy i zaburzenia widzenia. Na działania niepożądane, zwłaszcza spadki ciśnienia, narażeni są przede wszystkim chorzy powyżej 65 rż. Spadki ciśnienia nasilane są przez alkohol. Poważniejsze powikłania to wolne bicie serca, zaburzenia orientacji, omamy, depresja, obrzęki wokół kostek, bóle stawowe, gorączka, ból gardła i wysypki skórne. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie pokrzywki ze świądem, świstów, trudności w oddychaniu oraz nieregularne bicie serca i ból w klatce piersiowej.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Sorbonit a alkohol

Sorbonit u osób starszych(65 lat i więcej)
Sorbonit dla dzieci(do 18 lat)
Sorbonit w ciąży
Sorbonit a karmienie piersią
Sorbonit a prowadzenie pojazdów
Sorbonit refundacja

Sorbonit cena i opakowania

Sorbonit Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania