Sudafed

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Gripex tabletki
Polopiryna S
Cirrus
Rutinoscorbin
Thiocodin (tabletki)
Apselan
Acatar Acti Tabs
Sudafed XyloSpray

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sudafed bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Sudafed to preparat zawierający jako substancję czynną chlorowodorek pseudoefedryny. Jest to sympatykomimetyk, o działaniu podobnym do adrenaliny. Ma działanie zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Zmniejsza obrzęk oraz ilość wydzieliny, powodując udrożnienie zatkanego nosa.  

Objawowe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok  przynosowych w przebiegu przeziębienia, grypy oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Lek nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na pseudoefedrynę lub inny składnik preparatu. Pacjenci z nadciśnieniem, ciężką chorobą wieńcową; pacjenci przyjmujący obecnie lub w niedalekiej przeszłości inhibitory monoaminooksydazy (leczenie depresji), furazolidon, nie powinni stosować tego leku. Poinformuj swojego lekarza i zachowaj szczególną ostrożność przy stosowaniu tego leku jeśli masz nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę, nadczynność tarczycy, w przypadku zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, masz podwyższone ciśnienie śródgałkowe lub rozrost gruczołu krokowego.
Chlorowodorek pseudoefedryny nasila działanie innych sympatykomimetyków. Może wystąpić wzrost ciśnienia tętniczego przy równoległym stosowaniu leku z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO i innymi sympatykomimetykami. Może dojść do osłabienia działania hipotensyjnego bretylium, betanidyny, metyldopy, rezerpiny, guanetydyny, debryzochiny, α- i β-sympatykolityków.
Kaolin zmniejsza wchłanianie substancji czynnej leku, środki zobojętniające sok żołądkowy to wchłanianie zwiększają.
Doustnie. U dzieci powyżej 12 roku życia i u dorosłych jedna tabletka 3 do 4 razy na dobę ( u dzieci maksymalnie 4 dni). Lekarz powinien doradzić modyfikację dawki u osób z chorobami nerek. Dzieci – konieczny jest kontakt z lekarzem przed podaniem leku, zazwyczaj dawka dobowa wynosi 4 mg/kg mc. i powinna być zastosowana w 4 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać dobowej dawki 240 mg, czyli 4 tabl. Początek działania występuje po ok. 30 min po zastosowaniu, a efekt utrzymuje się przez 4-6 h.
12 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 60 mg pseudoefedryny.
Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Działania niepożądane
Lek może powodować rozdrażnienie, bezsenność, bóle i zawroty głowy, uczucie przyspieszonej czynności serca, nudności i pobolewanie brzucha. Niezwłoczny kontakt z lekarzem jest wskazany, jeśli wystąpi ból w klatce piersiowej trwający dłużej niż 15 min, nieregularne szybkie bicie serca, duszność, znaczne osłabienie lub halucynacje.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Sudafed a alkohol

Sudafed u osób starszych(65 lat i więcej)
Sudafed dla dzieci(do 18 lat)
Sudafed w ciąży
Sudafed a karmienie piersią
Sudafed a prowadzenie pojazdów
Sudafed refundacja

Sudafed cena i opakowania

Sudafed Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Sudafed uzyskał ocenę 4.6 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.6/5 (3 opinie pacjentów)4 komentarze Sudafed

 1. Wieczny Alergik

  świetny na zatkany nos, przy alergii, gdy ciągle leje się z nosa, stosuję coś antyhistaminowego, co blokuje katar, no ale tak się nie da spać….więc godzinę przed snem tabletka (lub tuż przed snem sudafed w sprayu) i noc jest spokojna.
  Polecam alergikom, nie trzeba chodzić do lekarza po receptę, a skuteczność świetna.
  Ale też nie można stosować zbyt często, bo organizm się przyzwyczaja i skuteczność maleje.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Magda

  Sudafed cieszy się dużym powodzeniem u pacjentów choć cena odstrasza. Często o niego pytają i chwalą efekty. Jedna tabletka już wystarczy żeby udrożnić zatkany nos. Duża ulga przy silnym katarze. Warte uwagi, zwłaszcza dla osób, które mają opory przed “psiknięciem” sobie czegoś do nosa 🙂

  Odpowiedz
 3. Anonim

  Jestem 25 letnim mężczyzną chorującym na alergia. Sudafed dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 152 dni w dawce: 2 tabletek. W tamtym roku stosowałem podczas alergii, zapalenie błony śluzowej nosa. W tym też pewnie będzie trzeba. Byłem zadowolony. Nie zauważyłem u siebie skutków ubocznych. Sudafed w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anonim

  Jestem 26 letnią kobietą chorującą na katar. Sudafed dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 2 dni w dawce: 1 tabletek. Tabletka sudafedu zmniejsza przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Jest bardzo dobry lekiem podczas przeziębieniai grypy, gdy męczy nas katar. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Sudafed w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania