Sudafed

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Gripex tabletki
Polopiryna S
Cirrus
Rutinoscorbin
Thiocodin (tabletki)
Apselan
Acatar Acti Tabs
Sudafed XyloSpray

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sudafed bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Sudafed to preparat zawierający jako substancję czynną chlorowodorek pseudoefedryny. Jest to sympatykomimetyk, o działaniu podobnym do adrenaliny. Ma działanie zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Zmniejsza obrzęk oraz ilość wydzieliny, powodując udrożnienie zatkanego nosa.  

Objawowe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok  przynosowych w przebiegu przeziębienia, grypy oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Lek nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na pseudoefedrynę lub inny składnik preparatu. Pacjenci z nadciśnieniem, ciężką chorobą wieńcową; pacjenci przyjmujący obecnie lub w niedalekiej przeszłości inhibitory monoaminooksydazy (leczenie depresji), furazolidon, nie powinni stosować tego leku. Poinformuj swojego lekarza i zachowaj szczególną ostrożność przy stosowaniu tego leku jeśli masz nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę, nadczynność tarczycy, w przypadku zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, masz podwyższone ciśnienie śródgałkowe lub rozrost gruczołu krokowego.
Chlorowodorek pseudoefedryny nasila działanie innych sympatykomimetyków. Może wystąpić wzrost ciśnienia tętniczego przy równoległym stosowaniu leku z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO i innymi sympatykomimetykami. Może dojść do osłabienia działania hipotensyjnego bretylium, betanidyny, metyldopy, rezerpiny, guanetydyny, debryzochiny, α- i β-sympatykolityków.
Kaolin zmniejsza wchłanianie substancji czynnej leku, środki zobojętniające sok żołądkowy to wchłanianie zwiększają.
Doustnie. U dzieci powyżej 12 roku życia i u dorosłych jedna tabletka 3 do 4 razy na dobę ( u dzieci maksymalnie 4 dni). Lekarz powinien doradzić modyfikację dawki u osób z chorobami nerek. Dzieci – konieczny jest kontakt z lekarzem przed podaniem leku, zazwyczaj dawka dobowa wynosi 4 mg/kg mc. i powinna być zastosowana w 4 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać dobowej dawki 240 mg, czyli 4 tabl. Początek działania występuje po ok. 30 min po zastosowaniu, a efekt utrzymuje się przez 4-6 h.
12 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 60 mg pseudoefedryny.
Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Działania niepożądane
Lek może powodować rozdrażnienie, bezsenność, bóle i zawroty głowy, uczucie przyspieszonej czynności serca, nudności i pobolewanie brzucha. Niezwłoczny kontakt z lekarzem jest wskazany, jeśli wystąpi ból w klatce piersiowej trwający dłużej niż 15 min, nieregularne szybkie bicie serca, duszność, znaczne osłabienie lub halucynacje.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Sudafed a alkohol

Sudafed u osób starszych(65 lat i więcej)
Sudafed dla dzieci(do 18 lat)
Sudafed w ciąży
Sudafed a karmienie piersią
Sudafed a prowadzenie pojazdów
Sudafed refundacja

Sudafed cena i opakowania

Sudafed Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Sudafed uzyskał ocenę 4.6 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.6/5 (3 opinie pacjentów)4 komentarze Sudafed

 1. Anonim

  Biorę tabletki od 5 dni i niestety są zawroty głowy bóle głowy katar znikł ok ale niestety nie takim kosztem juz wole mieć ten katar niż te zawroty

  Odpowiedz
 2. Wieczny Alergik

  świetny na zatkany nos, przy alergii, gdy ciągle leje się z nosa, stosuję coś antyhistaminowego, co blokuje katar, no ale tak się nie da spać….więc godzinę przed snem tabletka (lub tuż przed snem sudafed w sprayu) i noc jest spokojna.
  Polecam alergikom, nie trzeba chodzić do lekarza po receptę, a skuteczność świetna.
  Ale też nie można stosować zbyt często, bo organizm się przyzwyczaja i skuteczność maleje.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Jestem 25 letnim mężczyzną chorującym na alergia. Sudafed dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 152 dni w dawce: 2 tabletek. W tamtym roku stosowałem podczas alergii, zapalenie błony śluzowej nosa. W tym też pewnie będzie trzeba. Byłem zadowolony. Nie zauważyłem u siebie skutków ubocznych. Sudafed w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anonim

  Jestem 26 letnią kobietą chorującą na katar. Sudafed dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 2 dni w dawce: 1 tabletek. Tabletka sudafedu zmniejsza przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Jest bardzo dobry lekiem podczas przeziębieniai grypy, gdy męczy nas katar. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Sudafed w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania