Sumamed

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

AzitroLEK tabletki

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sumamed jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to antybiotyk makrolidowy, jego główne zalety to: bardzo długi czas działania (stosowany raz dziennie), dobre przenikanie do zakażonych tkanek i niewielka liczba działań niepożądanych.  Patrz również: AZI SANDOZ.

Stosowany w zakażeniach bakteryjnych, także wywołanych przez drobnoustroje atypowe, jakimi są mykoplazmy. Patrz również: AZI SANDOZ.
Nadwrażliwość na lek i inne antybiotyki makrolidowe (erytromycynę, roksytromycynę). Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę wątroby lub upośledzenie czynności nerek; konieczna jest zmiana dawkowania leku. Nie należy łączyć z lekami zobojętniającymi zawierającymi glin lub magnez ani z alkaloidami sporyszu.
brak danych

Sumamed ZAWIESINA jak stosować:

 • W celu przygotowania zawiesiny należy napełnić butelkę przegotowaną i ostudzoną wodą do 2/3 poziomu oznakowanego na etykiecie kreską, starannie wstrząsnąć i uzupełnić wodą do kreski.
 • Przed każdym podaniem leku należy wstrząsnąć butelkę, w cel uzyskania jednorodnej zawiesiny antybiotyk w postaci zawiesiny należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.
 • Przygotowaną zawiesinę należy podawać za pomocą dołączonej do opakowania strzykawki lub dwustronnej łyżeczki-miarki. Wstrząsnąć przed podaniem!
 • Po podaniu leku dziecku należy podać mu trochę herbaty lub soku do popicia, aby lek nie pozostał w ustach.
 • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (biegunki, stany zapalne jelit) zalecane jest stosowanie probiotyków (przyjmuje się je godzinę po zażytym antybiotyku). Probiotyki warto przyjmować jeszcze przez kilka dni po skończonej antybiotykoterapii gdyż odbudowują florę fizjologiczną jelit, wzmacniają naturalne siły obronne organizmu i zapobiegają kolejnym zakażeniom
 • Na czas przyjmowania antybiotyku przeciwwskazane jest stosowanie witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy warto sięgnąć dopiero po zakończeniu terapii, by wzmocnić organizm
 • w przypadku pominięcia dawki leku o stałej, określonej porze, lek należy podać jak najszybciej (jeśli czas do podania kolejnej dawki jest wystarczająco długi) lub podać kolejną dawkę o właściwej porze i kontynuować regularne podawanie leku. Nie należy stosować dawki podwójnej, w celu uzupełnienia pominiętej dawki – zwiększy to tylko ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
 • Przygotowaną zawiesinę należy przechowywać 5 – 10 dni w temperaturze poniżej 25oC

Sumamed TABLETKI jak stosować:

 • Antybiotyk może być zażywany z pożywieniem lub bez.
 • Lek stosuje się 1 raz na dobę (co 24h).
 • Nie należy równocześnie stosować środków zobojętniającymi sok żołądkowy. Leki zobojętniające należy przyjmować w odstępie co najmniej 2-3 godzin od zażycia antybiotyku.
 • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (biegunki, stany zapalne jelit) zalecane jest stosowanie probiotyków (przyjmuje się je godzinę po zażytym antybiotyku). Probiotyki warto przyjmować jeszcze przez kilka dni po skończonej antybiotykoterapii gdyż odbudowują florę fizjologiczną jelit, wzmacniają naturalne siły obronne organizmu i zapobiegają kolejnym zakażeniom.
 • Na czas przyjmowania antybiotyku przeciwwskazane jest stosowanie witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy warto sięgnąć dopiero po zakończeniu terapii, by wzmocnić organizm
 • w przypadku pominięcia dawki leku o stałej, określonej porze, lek należy przyjąć jak najszybciej (jeśli czas do podania kolejnej dawki jest wystarczająco długi) lub przyjąć kolejną dawkę o właściwej porze i kontynuować regularne przyjmowanie leku. Nie należy stosować dawki podwójnej, w celu uzupełnienia pominiętej dawki – zwiększy to tylko ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Cena od 30 do 50 zł.
6 tabletek, 1 tabletka zawiera 125 mg azitromycyny; 2 tabletek lub 3 tabletek, 1 tabletka zawiera 500 mg azitromycyny; 6 kaps., 1 kaps. zawiera 250 mg azitromycyny; 20 ml lub 30 ml syropu, 5 ml (łyżeczka do herbaty) zawiera 100 mg lub 200 mg azitromycyny.
Aby leczenie było skuteczne, tak jak w przypadku wszystkich antybiotyków, konieczne jest stosowanie leku przez pełny okres zalecony przez lekarza. Należy unikać opalania.
Działania niepożądane
Działania niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego. Poważnymi objawami, wymagającymi kontaktu z lekarzem są: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, wysypki skórne, trudności w oddychaniu, krew w stolcu i wymioty, zażółcenie skóry lub białkówek oka.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Sumamed a alkohol

Sumamed u osób starszych(65 lat i więcej)
Sumamed dla dzieci(do 18 lat)
Sumamed w ciąży
Sumamed a karmienie piersią
Sumamed a prowadzenie pojazdów
Sumamed a słońce i solarium ☼
Sumamed refundacja

Sumamed cena i opakowania

Sumamed Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Sumamed uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (1 opinia pacjentów)2 komentarze Sumamed

 1. Anonim

  Jestem 50 letnią kobietą chorującą na zapalenie gardła. Sumamed dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 3 dni w dawce: 3 tabletek. Bardzo dobry lek, brzuch nie boli, nie chce się wymiotować jak po innych antybiotykach, a poza tym tylko 3 dawki po 1 każdego dnia. Polecam każdemu!. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Sumamed w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania