Sylvie

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Femoden
Harmonet
Logest
Artizia
Kontracept

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Sylvie jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to doustny trójfazowy środek antykoncepcyjny, zawierający połączenie odpowiedników dwóch hormonów żeńskich: estrogenu z gestagenem, skuteczny w zapobieganiu ciąży. Działa głównie przez zahamowanie czynności jajników, w których blokuje jajeczkowanie. Dodatkowo utrudnia przenikanie plemników do macicy, zmniejsza aktywność motoryczną jajowodów i zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej. Zawodność metody jest jedną z najmniejszych w grupie odwracalnych metod antykoncepcyjnych i waha się w granicach 0,2-1 na 100 kobiet w roku. Zmniejsza się również częstość występowania ciąż pozamacicznych, zapalenia jajowodów, torbieli jajników i łagodnych zmian w gruczołach sutkowych. Mniejsze jest nasilenie objawów przedmiesiączkowych. Miesiączki są zazwyczaj mniej obfite i mniej bolesne. Preparat trójfazowy dostarcza hormonów w 3 różnych ilościach (co sygnalizuje inny kolor tabletek) w ściśle określonej kolejności; dawka gestagenu w kolejnych okresach zwiększa się, dawka estrogenu jest największa w połowie cyklu. Zmiany w ilości hormonów powodują, że ogólnie podana dawka jest stosunkowo mała. Różne zawartości hormonów, w sposób doskonalszy niż przy stosowaniu innych doustnych leków antykoncepcyjnych, naśladują typowy cykl miesiączkowy.

Preparatu nie wolno stosować w ciągu pierwszych 3-4 lat po rozpoczęciu miesiączkowania, w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w nowotworach gruczołów sutkowych, narządu rodnego i wątroby, także po ich leczeniu, w niezdiagnozowanych krwawieniach z dróg rodnych, ciężkich chorobach wątroby, chorobach zakrzeposwych, także występujących w przeszłości, chorobie niedokrwiennej serca, po zawale lub udarze. Poinformuj lekarza, jeżeli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, depresję, porfirię, miewasz migreny, stwierdzono u ciebie niedokrwis­tość lub nie miesiączkujesz. Należy unikać palenia, gdyż zwiększa to ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony układu krążenia, oraz powikłań zakrzepowo-zatorowych i zmniejsza skuteczność metody antykoncepcyjnej. Wpływ papierosów jest szczególnie niekorzystny u kobiet powyżej 35 rż.
Skuteczność preparatu zmniejszają, przy jednoczesnym zwiększeniu ryzyka krwawień międzymiesiączkowych, niektóre antybiotyki, leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, antymigrenowe, antyhistaminowe, przeciwgrzybicze i alkohol. Doustne środki antykoncepcyjne osłabiają natomiast działanie leków przeciwpadaczkowych, przeciwzakrzepo­wych, antydepresyjnych, obniżających ciśnienie, stosowanych w leczeniu cukrzycy, także insuliny, oraz niektórych witamin, np. kwasu foliowego i witaminy B6.
Skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych zależy ściśle od przestrzegania zaleceń dotyczących ich przyjmowania. Zastosowanie według wskazań lekarza. Drażetki przyjmować łącznie z pokarmem, w celu zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ściśle według kolejności w opakowaniu po 1 draż. o tej samej porze dnia (co 24 h) przez 21 dni, a potem należy zrobić 7-dniową przerwę. Powinna w tym okresie wystąpić miesiączka. Po tym okresie, bez względu na to, czy miesiączka wystąpiła, czy też nie, należy rozpocząć następne opakowanie tabletek. Jeżeli pierwsze opakowanie jest zastosowane w 5. dniu cyklu miesiączkowego, pierwszy cykl brania leku jest płodny i należy zastosować dodatkowe metody zapobiegania ciąży. Przyjęcie leku w 1. dniu miesiączki zapewnia natychmiastową ochronę. Po opuszczeniu 1 tabl. należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeżeli stanie się to do 12 h, lek zachowuje aktywność. Po tym okresie lek może stracić swoją aktywność, ale nie należy zaprzestawać stosowania, gdyż może to spowodować krwawienie (zazwyczaj 3-4 dni po przedwczesnym odstawieniu „pigułki”) i rozregulować cykl miesiączkowy. Zalecany jest także kontakt z lekarzem.
Cena od 22zł do 77zł(20-30 drażetek)
Jeżeli występują nudności lub wymioty, należy stosować „pigułkę” po jedzeniu lub popijając ją mlekiem. Silne wymioty, zwłaszcza w ciągu 4 h po przyjęciu leku, i biegunki mogą spowodować zawodność metody. Po zaprzestaniu stosowania preparatu zazwyczaj już pierwszy cykl jest płodny lub płodność powraca z niewielkim opóźnieniem. Po odstawieniu „pigułki” zwiększa się szansa ciąży mnogiej.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty (wymioty u kobiety od dawna przyjmującej środki antykoncepcyjne wymagają wyjaśnienia i wykluczenia ewentualnej ciąży), wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zmiany łaknienia, zwiększenie masy ciała, napięcie i obrzęk piersi, zmęczenie, rozdrażnienie, zawroty głowy, zmiany skórne, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, depresja i napady migreny. W ciągu kilku pierwszych cykli u ok. 25% kobiet występują plamienia i krwawienia w trakcie cyklu (np. przy zmianie koloru tabletki), które po okresie stabilizacji ustępują. Może wystąpić nietolerancja soczewek kontaktowych. U 1% kobiet po odstawieniu leku występuje brak miesiączki przez 6 miesięcy. Do poważniejszych objawów, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: bóle kończyn dolnych i pachwin, zaburzenia mowy, widzenia i koordynacji ruchowej, nagły napad migreny, utrudnienie oddychania i krew w plwocinie, wzrost ciśnienia tętniczego (bóle potylicy i mroczki przed oczami), zażółcenie skóry i oczu oraz silny i przewlekły ból brzucha.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Sylvie a alkohol

Sylvie u osób starszych(65 lat i więcej)
Sylvie dla dzieci(do 18 lat)
Sylvie w ciąży
Sylvie a karmienie piersią
Sylvie a prowadzenie pojazdów
Sylvie refundacja

Sylvie cena i opakowania

Sylvie Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)1 opinia o Sylvie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania