Tinidazolum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Tinidazolum jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to chemioterapeutyk z grupy pochodnych nitroimidazolu o silnym działaniu bakteriobójczym, stosowany w leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego, narządów jamy brzusznej i dróg rodnych bakteriami wrażliwymi na lek (głównie bakteriami beztlenowymi), a ponadto w leczeniu rzęsistkowicy, pełzakowicy i zakażeń lambliami. Jest podawany zapobiegawczo przed operacjami przewodu pokarmowego oraz po nich.

Rzęsistkowica, nieswoiste zapalenia pochwy; zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe; zapobieganie zakażeniom w okresie okołooperacyjnym (często w skojarzeniu z cefalosporynami i aminoglikozydami), zwłaszcza po zabiegach w obrębie jamy brzusznej i zabiegach ginekologicznych.
uszkodzenie wątroby; choroby ośrodkowego układu nerwowego(padaczka, zapalenie nerwów), choroby krwi i układu krwiotwórczego(skazy płytkowe, hemofilia, znaczna niedokrwistość). Nie stosować u dzieci poniżej 13. roku życia. Ostrożnie stosować w ciąży, szczególnie pierwszych trzech miesiącach. Nadwrażliwość na lek i inne pochodne nitroimidazolu (metronidazol). U osób starszych oraz z niewydolnością wątroby należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko działań niepożądanych jest u nich większe. Podczas stosowania leku i w ciągu 24 h po przyjęciu ostatniej dawki nie wolno pić alkoholu.
Nasila działanie fenytoiny (phenytoine) i doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol). Wzajemne nasilenie działania (synergizm) z: klindamycyną (cłindamycin), rifampicyną (rifampicine), spiramycyną (spiramycin) i tetracyklinami (doxyeycline, tetracycline) – te interakcje wykorzystywane są w praktyce do skojarzonego leczenia przeciwbakteryjnego. Może zwiększać toksyczność fenytoiny (phenytoine), a jednocześnie fenytoina i fenobarbital (phenobarbital, znany jako Luminal) mogą zmniejszać skuteczność tinidazolu. Nie stosować łącznie z disulfiramem ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. reakcji antikolowej.
Ściśle według wskazań lekarza. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków lub tuż po jedzeniu, popijając dużą ilością wody. W leczeniu rzęsistkowicy leczenie powinno objąć również partnera. Długość leczenia nie powinna przekraczać 7 dni; dorośli i dzieci powyżej 13. roku życia: rzęsistkowica i lamblioza: jednorazowo 2000 mg (2 g); ameboza jelitowa: 1 raz na dobę 2 g przez 2-3 dni; zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe: pierwszego dnia 2 g jednorazowo, następnie przez 4-5 dni 1 raz na dobę 1g. Zapobiegawczo: 2 g jednorazowo na 12 godzin przed zabiegiem chirurgiczny. Dzieci poniżej 12. roku życia: zazwyczaj 50 do 60 mg na kg masy ciała na dobę w 2 dawkach.
cena do 5 zł.
4 tabletek lub 16 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 500 mg tinidazolu.
Lek może powodować ciemne zabarwienie moczu. W czasie stosowania leku wskazane jest unikanie ekspozycji na silnie operujące promienie słoneczne. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku. Całkowity zakaz picia alkoholu podczas leczenia oraz co najmniej 48 godzin po jego zakończeniu (możliwość wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego zbliżonych do „reakcji antikolowej” obserwowanej po disulfiramie).
Działania niepożądane
Stosunkowo często może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, brak łaknienia, metaliczny smak w ustach, obłożony, biały język). Ponadto skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry, świąd, wysypka), upośledzenie czynności gonad i zmniejszenie płodności. Stosowany długo w dużych dawkach może prowadzić do zaburzeń czynności układu nerwowego (zapalenie nerwów, nieodwracalne uszkodzenie nerwów, napady drgawek, bezsenność, bóle i zawroty głowy, splątanie). Wystąpienie powyższych objawów wymaga przerwania stosowania leku i bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Tinidazolum a alkohol

Tinidazolum u osób starszych(65 lat i więcej)
Tinidazolum dla dzieci(do 18 lat)
Tinidazolum w ciąży
Tinidazolum a karmienie piersią
Tinidazolum a prowadzenie pojazdów
Tinidazolum refundacja

Tinidazolum cena i opakowania

Tinidazolum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania