Tolargin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Metamizol wchodzący w skład preparatu działa silnie przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz słabo rozkurczająco na mięśnie gładkie. Papaweryna i atropina powodują rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, wywołując działanie przeciwkolkowe. Lek może być stosowany w bólach w obrębie jamy brzusznej, szczególnie kolkowych w kamicy żółciowej, kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych, kolkach jelitowych. Ze względu na znaczną toksyczność metamizol jest przeznaczony do stosowania doraźnego, krótkotrwałego, a decyzja o stosowaniu leku może być podjęta jedynie wówczas, gdy korzyści ze stosowania leku przeważą nad jego działaniami niepożądanymi.

Bóle skurczowe w obrębie jamy brzusznej (m.in. kolka i kamica żółciowa, kolka jelitowa, kamica nerkowa, zapalenie dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza moczowego), zespół napięcia przedmiesiączkowego i bolesne miesiączkowanie.
Uczulenie na metamizol, papawerynę lub atropinę, uczulenie na pochodne pirazolonu, ostra niewydolność nerek lub wątroby, zmiany obrazu morfologicznego krwi (zmniejszona liczba krwinek białych lub czerwonych). Ponadto, ze względu na zawartość atropiny, leku nie należy stosować u chorych z zaburzeniami rytmu serca przebiegającymi z wolną czynnością serca, chorych na jaskrę, mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego i zaburzeniami w oddawaniu moczu. Lek nie powinien być bezwzględnie stosowany u dzieci. U kobiet w okresie klimakterium i osób w wieku podeszłym należy zachować ostrożność, gdyż działania niepożądane występują u nich znacznie częściej.
Metamizol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i doustnych leków przeciwcukrzycowych – o ich przyjmowaniu należy powiadomić lekarza, tak aby odpowiednio zmienił dawkę, a bez jego wiedzy i zgody nie wolno przyjmować żadnych innych leków.
Ściśle według wskazań lekarza. Lek stosowany długotrwale w dużych dawkach może prowadzić do rozwinięcia się zależności lekowej. Doraźnie: 1 czopek; bóle nawracające: 2-3 razy na dobę po 1 czopku.
cena od 5 do 10 zł.
10 czopków, 1 czopek zawiera 300 mg metamizolu, 40 mg papaweryny, 0,8 mg atropiny.
Czopki należy zakładać głęboko do odbytnicy. Nie stosować dłużej niż 5 dni. Po wystąpieniu takich objawów, jak gorączka, owrzodzenie gardła, zapalenie jamy ustnej, wysypka skórna, obrzęki, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Jest to silnie działający preparat, który może upośledzać sprawność psychofizyczną. Podczas stosowania leku nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane
Często powoduje dolegliwości żołądkowe i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę), objawy uczuleniowe ze zmianami skórnymi (pokrzywka, rumień). Metamizol może być przyczyną wstrząsu. Jest toksyczny dla szpiku kostnego – już po jednorazowej dawce może powodować uszkodzenie toksyczne przebiegające z nagłym wzrostem temperatury, bólami gardła, owrzodzeniem błon śluzowych, zakażeniami. Przy dłuższym stosowaniu lub w większych dawkach może powodować uszkodzenie wątroby i nerek. Atropina może powodować suchość w jamie ustnej, osłabienie, senność, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia w oddawaniu moczu lub nawet zatrzymanie odpływu moczu u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego.

Tolargin a alkohol

Tolargin u osób starszych(65 lat i więcej)
Tolargin dla dzieci(do 18 lat)
Tolargin w ciąży
Tolargin a karmienie piersią
Tolargin a prowadzenie pojazdów
Tolargin refundacja

Tolargin cena i opakowania

Tolargin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Tolargin uzyskał ocenę 3.7 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.7/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Tolargin

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania