Tribux Bio

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Trimebutyna jest opioidową pochodną działającą w obrębie przewodu pokarmowego. Jej działanie polega na łączeniu się z receptorami opioidowymi obecnymi w jelitach i innych częściach przewodu pokarmowego. W odróżnieniu od innych substancji opioidowych, np. morfiny, nie działa jedynie rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego (leczenie biegunek), ale ma właściwości normalizujące pracę jelit. Wynika to z możliwości łączenia się ze wszystkimi rodzajami receptorów opioidowych. W przeciwieństwie do innych opiatów nie przenika do mózgu, a tym samym nie uzależnia i jest bezpieczna w częstszym stosowaniu.
Dzięki tym właściwościom trimebutyna może być stosowana zarówno w przypadku biegunki (nadmiernej aktywności mięśni gładkich przewodu pokarmowego), zaparć (zbyt słabe skurcze mięśni gładkich), a nawet w przypadkach zespołu jelita drażliwego, kiedy zaparcia występują naprzemiennie z biegunką.
Substancja bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie we krwi po 30 minutach od podania. Można ją podawać już dzieciom od 12 roku życia.
Zaletą preparatu jest łatwa dostępność (bez recepty), szeroki kierunek działania (zaparcia, biegunki, wzdęcia, nudności, bóle brzucha), a także szybkie działanie i wysoki profil bezpieczeństwa.

Zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego: zespół jelita drażliwego, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, stany skurczowe jelit, nudności, wzdęcia, zaburzenia trawienia.
Uczulenie lub nadwrażliwość na trimebutynę, substancje pomocnicze leku (w tym laktozę).
Nie należy łączyć preparatu z:

  • zotepiną (niedostępna w Polsce)
  • tubokuraryną (przedłużenie działania zwiotczającego mięśnie tubokuraryny)
  • cizaprydem (osłabienie działania cizaprydu, preparat Gasprid, Cisap)
  • prokainamidem (przyspieszenie rytmu serca)
  • antagonistami kanałów wapniowych (werapamil, diltiazem, leczenie nadciśnienia, chorób serca)
  • także: kaptopril (leczenie nadciśnienia), rezerpina (leczenie nadciśnienia), midazolam (leczenie problemów z zasypianiem)

Dorośli: 1 tabletka 3x dziennie przed posiłkiem
Młodzież powyżej 12 lat: nie więcej niż 6 mg/kg masy ciała na dobę
brak danych
1 tabletka zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny
Jeśli po 3 dniach leczenie objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane
Mogą pojawić się senność, uczucie zmęczenia, bóle, zawroty głowy, suchość w ustach, zaburzenia smaku, rzadko biegunka, zaparcia, niestrawność, bóle w nadbrzuszu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Tribux a alkohol

Tribux u osób starszych(65 lat i więcej)
Tribux dla dzieci(do 18 lat)
Tribux w ciąży
Tribux a karmienie piersią
Tribux a prowadzenie pojazdów
Tribux refundacja

Tribux cena i opakowania

Tribux Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania