Trimesan

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Trimesan jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Przeciwbakteryjne o szerokim spektrum, blokuje przemiany kwasu foliowego do postaci biologicznie czynnej.

Zakażenia dróg moczowych, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego (m.in. dur brzuszny i biegunka wywołana przez bakterię Escherichia coli tzw. „biegunka podróżnych”).
Ciężka niewydolność nerek; niedokrwistość megaloblastyczna (wywołana niedoborem witaminy B12 – cyanocobalamin lub kwasu foliowego – folie acid).
Nasila działanie fenytoiny (phenytoine) i doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol); cymetydyna (cimetidine) wydłuża i nasila działanie tynidazolu. Działa synergistycznie z: klindamycyną (clindamycin), rifampicyną (rifampicine), spiramycyną (spiramycin) i tetracyklinami (doxycycline, tetracycline) – te interakcje wykorzystywane są w praktyce do skojarzonego leczenia przeciwbakteryjnego. Może zwiększać toksyczność fenytoiny (phenytoine), a jednocześnie fenytoina i fenobarbital (phenobarbital, czyli Luminal) mogą zmniejszać skuteczność tynidazolu. Nie stosować łącznie z disulfiramem.
Zakażenia układu moczowego i oddechowego: dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 2 razy na dobę po 100 mg (1 tabletka) przez co najmniej 10 dni; leczenie należy prowadzić jeszcze przez 2-3 dni po całkowitym ustąpieniu objawów; dur brzuszny: przez pierwsze 2-3 dni: 2 razy na dobę po 300 mg, następnie 2 razy na dobę po 200 mg; biegunka podróżnych: 2 razy na dobę po 200 mg.
Cena od 10 do 20 zł.
20 tabletek lub 40 tabletek,1 tabletka zawiera 100 mg trimetoprimu.
Podczas dłuższego leczenia wskazana okresowa kontrola morfologii krwi. Trimetoprim łącznie z sulfonamidem wchodzi w skład preparatu złożonego pod nazwą kotrimoksazolu (cotrimoxazole, Aposulfatrim). Ze względu na działanie antagonistyczne w stosunku do kwasu foliowego (folic acid) możliwe jest powstanie niedoborów tej witaminy przy dłuższym stosowaniu trimetoprimu i niedostatecznym dostarczaniu kwasu foliowego z dietą. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet będących w ciąży bądź planujących zajście w ciążę (niedobór kwasu foliowego w tym okresie może powodować ciężkie uszkodzenia układu nerwowego płodu), stąd przed zajściem w ciążę oraz podczas jej trwania wskazane zapobiegawcze podawanie kwasu foliowego.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Trimesan a alkohol

Trimesan u osób starszych(65 lat i więcej)
Trimesan dla dzieci(do 18 lat)
Trimesan w ciąży
Trimesan a karmienie piersią
Trimesan a prowadzenie pojazdów
Trimesan a antykoncepcja
Trimesan a słońce i solarium ☼
Trimesan refundacja

Trimesan cena i opakowania

Trimesan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania