Unidox Solutab

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Unidox Solutab jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to antybiotyk tetracyklinowy o działaniu bakteriostatycznym. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy białka bakterii.Czytaj również: Doxycyclinum.

Stosowany jest w zakażeniach dróg oddechowych, pokarmowych, żółciowych, w zakażeniach układu moczowo-płciowego, w toksoplazmozie, w chorobach wywołanych przez laseczki: błonicy, wąglika, dżumy, brucelozy.
Nadwrażliwość na tetracykliny, ciąża, niewydolność wątroby, dzieci poniżej 12 r.ż.
Leki nasenne, alkohol skracają czas działania doksycykliny i zmniejszają jej stężenie w krwi, leki zobojętniające kwas żołądkowy zmniejszają wchłanianie preparatu. Doksycyklina nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych.

 • Lek należy przyjmować z posiłkiem, ze względu na jego działanie drażniące żołądek. Przyjmowanie leku podczas posiłków może zmniejszyć częstość objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, jednocześnie nie ma wpływu na stopień wchłaniania leku.
 • Tabletki należy przyjmować w pozycji siedzącej lub stojącej, na długo przed położeniem się spać, aby zmniejszyć ryzyko zapalenia lub owrzodzenia przełyku.
 • Lek należy przyjąć w całości popijając pełną szklanką wody. Popicie zbyt małą ilością wody może ułatwić wystąpienie zapalenia lub owrzodzenia przełyku.
 • Leki zobojętniające, zawierające glin, wapń czy magnez mogą obniżyć wchłanianie leku o 50-100% (ponieważ tworzą ze sobą słabo rozpuszczalne związki). Ponadto, rozpuszczalność antybiotyku jest znacznie niższa przy niskim pH soku żołądkowego (wynoszącym 1-3) niż przy pH 5-6. Dlatego leki zobojętniające, podnoszące pH soku żołądkowego mogą zmniejszyć rozpuszczalność antybiotyku o 50%. Z tego względu leki zobojętniające należy przyjmować w odstępie co najmniej 2-3 godzin od zażycia antybiotyku.nie wolno przerywać kuracji po ustąpieniu objawów. Należy dostosować się do zaleceń lekarza, ponieważ przerwanie kuracji może skutkować nawrotem choroby, a co gorsza – nabyciem przez bakterię oporności na stosowany antybiotyk.
 • Bardzo ważne jest przyjmowanie antybiotyku w odpowiednim schemacie. Jeśli lekarz zaleca przyjmowanie leku 1 raz dziennie, należy każdą kolejną dawkę przyjmować co 24 h, jeśli 2 x dziennie – co 12 h. Wówczas stężenie leku we krwi będzie cały czas na odpowiednim – terapeutycznym – poziomie.
 • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (biegunki, stany zapalne jelit) zalecane jest stosowanie probiotyków (przyjmuje się je godzinę po zażytym antybiotyku). Probiotyki warto przyjmować jeszcze przez kilka dni po skończonej antybiotykoterapii gdyż odbudowują florę fizjologiczną jelit, wzmacniają naturalne siły obronne organizmu i zapobiegają kolejnym zakażeniom.
 • Na czas przyjmowania antybiotyku przeciwwskazane jest stosowanie witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy warto sięgnąć dopiero po zakończeniu terapii, by wzmocnić organizm
 • W przypadku pominięcia dawki leku o stałej, określonej porze, lek należy przyjąć jak najszybciej (jeśli czas do podania kolejnej dawki jest wystarczająco długi) lub przyjąć kolejną dawkę o właściwej porze i kontynuować regularne przyjmowanie leku. Nie należy stosować dawki podwójnej, w celu uzupełnienia pominiętej dawki – zwiększy to tylko ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

INTERAKCJE Z ŻYWNOŚCIĄ

 • Nie należy przyjmować leku z produktami mlecznymi (mleko, jogurt, kefir, sery). Zawarte w nich jony wapnia tworzą z lekiem trudno wchłanialne związki, powodując zmniejszenie (o ok. 50%) stężenie leku we krwi, co skutkuje brakiem lub znacznym zmniejszeniem efektu terapeutycznego. Produkty mleczne można spożywać, robiąc co najmniej 3 godzinna przerwę od zażycia antybiotyku..
 • Nie należy przyjmować antybiotyku z preparatami żelaza oraz produktami bogatymi w ten pierwiastek. Wspólne ich podanie powoduje znaczne obniżenie biodostępności zarówno antybiotyku jak i żelaza. Preparaty żelaza powinny być podawane w jak największych odstępach czasowych od antybiotyku.

Cena Unidox Solutab, tabletki, 100 mg, 10 szt ok 8zł.
10 tabletek, 1 tabletka zawiera 100 mg doksycykliny.
Uwaga! Podczas kuracji należy unikać silnego nasłonecznienia.
Działania niepożądane
Wysypki skórne, odczyny anafilaktyczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, nadkażenia drożdżakami, zaburzenia hematologiczne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Unidox a alkohol

Unidox u osób starszych(65 lat i więcej)
Unidox dla dzieci(do 18 lat)
Unidox w ciąży
Unidox a karmienie piersią
Unidox a prowadzenie pojazdów
Unidox a antykoncepcja
Unidox a słońce i solarium ☼
Unidox refundacja

Unidox cena i opakowania

Unidox Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Unidox Solutab uzyskał ocenę 4.3 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.3/5 (2 opinie pacjentów)2 komentarze Unidox Solutab

 1. Anonim

  Jestem 22 letnią kobietą chorującą na tradzik. Unidox Solutab brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 164 dni w dawce: 2 tabletek. Mnie pomógł i to bardzo świetnie.Brałam przez 2 miesiące i miałam buzię całkiem gładką usunął krosty i pryszcze, na zaskórniaki i przebarwienia trochę zadziałał ale i tak byłam zachwycona. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Unidox Solutab w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 30 letnią kobietą chorującą na trądzik. Unidox Solutab brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 132 dni w dawce: 2 tabletek. Mam 30 lat i walczę z trądzikiem grudkowatym,używam Unidoxu i jest dobrze, gdy go odstawie wszystko wraca do poprzedniego stanu, tak jak twierdzi lekarz przy upartym trądziku zdarzają się nawroty. Uwaga przy jego zażywaniu należy unikać słońca ja dodatkowo nabawiłam sie plam słonecznych. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Unidox Solutab w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania