Urandil

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to tiazydopodobny lek moczopędny. Lek charakteryzuje się długotrwałym działaniem; jest najczęściej stosowany co drugi dzień. Udowodniono, że stosowanie leków moczopęd­nych w chorobie nadciśnieniowej zmniejsza śmiertelność i zapobiega powikłaniom sercowo-naczynio­wym (udary mózgu, niewydolność nerek, niewydolność serca i in.). Warunkiem skutecznego leczenia farmakologicznego w chorobie nadciśnieniowej jest przestrzeganie następujących zasad: unikanie palenia papierosów, utrzymanie właściwej masy ciała, ograniczenie spożycia alkoholu, soli kuchennej i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz umiarkowana aktywność fizyczna.

Stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i w zmniejszaniu obrzęków powstających z różnych przyczyn.
Nadwrażliwość na lek i tiazydowe leki moczopędne (hydrochlorotiazyd, klopamid) oraz na sulfonamidy. Nie należy go również stosować w niewydolności nerek. Poinformuj lekarza, jeżeli stwierdzono u ciebie dnę moczanową, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, astmę, alergię lub toczeń układowy. W czasie leczenia nie należy stosować innych leków moczopędnych, soli litu, kortyko­steroidów i glikozydów nasercowych (np. digoksyny).
brak danych
Według wskazań lekarza; lek może być przyjmowany z posiłkami w celu zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Ponieważ lek powoduje zwiększenie częstości oddawania moczu, nie powinien być stosowany przed snem.
brak danych
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg chlortalidonu.
Lek powoduje utratę potasu. W czasie jego stosowania zalecane jest spożywanie pokarmów zawierających dużo jonów potasu (np. banany, pomarańcze, awokado, pomidory), przyjmowanie preparatów potasu (np. Kalium effervescens) albo leków, które zatrzymują potas. W czasie leczenia należy unikać przebywania na słońcu.
Działania niepożądane
Lek może powodować zmniejszenie łaknienia, dolegliwości żołądkowo-jelitowe i nudności, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, zawroty głowy i zmniejszenie potencji. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie wymiotów, wysypek skórnych, silnego bólu brzucha, żółtego zabarwienia skóry i oczu, samoistnych krwawień i siniaków, bólu gardła i gorączki, duszności, krwi w stolcu lub moczu, zmniejszenie oddawania moczu. Lek powoduje także zmniejszenie stężenia potasu w organizmie, co objawia się: uczuciem suchości w jamie ustnej, zwiększonym pragnieniem, zmianami nastroju, nerwowością, nieregularnym biciem serca, skurczami mięśniowymi, dużym osłabieniem, uczuciem drętwienia i sztywności kończyn górnych i dolnych. Wystąpienie objawów niedoboru potasu wymaga konsultacji z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Urandil a alkohol

Urandil u osób starszych(65 lat i więcej)
Urandil dla dzieci(do 18 lat)
Urandil w ciąży
Urandil a karmienie piersią
Urandil a prowadzenie pojazdów
Urandil refundacja

Urandil cena i opakowania

Urandil Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania