Vasosan

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to żywica jonowymienna, skuteczna w zmniejszaniu stężenia cholesterolu we krwi przez wiązanie kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym i zwiększanie przez to usuwania cholesterolu z organizmu.Rozpoczęcie leczenia kolestyraminą powinno być zawsze poprzedzone leczeniem dietetycznym z zastosowaniem”diety zdrowego serca” o małej wartości energetycznej (niskokalorycznej) i ubogotłuszczowej, ze zmniejszeniem spożycia zwłaszcza tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i zwiększeniem ilości cukrów złożonych. Korzystne jest zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą, zaniechanie palenia i regularne ćwiczenia fizyczne. Wskazaniem do stosowania leku jest nieskuteczność diety i innych metod niefarmakologicznych. Kolestyramina jest także stosowana w leczeniu świądu oraz biegunek.

Jest stosowana w hiperlipidemiach, czyli chorobach z nadmiernie zwiększonym stężeniem lipidów (tłuszczów) we krwi. Lek zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Nie należy przyjmować leku w przypadkach nadwrażliwości, niewydolności wątroby, niedrożności dróg żółciowych i w fenyloketonurii. Leku nie należy stosować profilaktycznie.
Kolestyramina nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, a może zmniejszać wchłanianie ze strony przewodu pokarmowego wielu innych leków, np. paracetamolu, amiodaronu, digoksyny, furosemidu, hydrochlorotiazydu, hydrokortyzonu, preparatów żelaza, lewotyroksyny, liotyroniny, fenyl­butazonu, piroksykamu i różnych antybiotyków. Leki te powinny być stosowane na 1 h przed przyjęciem kolestyraminy lub 4 h po jej zażyciu. Kolestyramina zmniejsza wchłanianie nie tylko leków, lecz także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Przy długotrwałym stosowaniu może zaistnieć potrzeba ich dodatkowego uzupełniania. Może także wystąpić niedobór witaminy B12, kwasu foliowego i wapnia.
Według wskazań lekarza; przyjmować przed lub z posiłkiem. Przed połknięciem preparat przeżuć lub dokładnie wymieszać z wodą, sokiem owocowym, mlekiem lub innym płynem niegazowanym, lub z pokarmami o miękkiej konsystencji. Nie spożywać w postaci suchej, gdyż może dojść do przypadkowej inhalacji lub podrażnień przełyku.
brak danych
Do prawidłowego działania leku konieczne jest ścisłe przestrzeganie diety zaleconej przez lekarza – lek ją uzupełnia, ale nie zastępuje.
Działania niepożądane
W czasie leczenia często występują: zaparcia, nudności, wymioty, gniecenie w nadbrzuszu i pieczenie w klatce piersiowej. Rzadziej notuje się wzdęcia, uczucie pełności, czkawkę, biegunki, bóle i zawroty głowy, gwałtowne chudnięcie i wysypki skórne. Do poważnych działań niepożądanych, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: silny ból w nadbrzuszu, smoliste stolce, pokrzywka, świsty i trudności w oddychaniu.
Opakowanie
400 g kolestyraminy w postaci granulatu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Vasosan a alkohol

Vasosan u osób starszych(65 lat i więcej)
Vasosan dla dzieci(do 18 lat)
Vasosan w ciąży
Vasosan a karmienie piersią
Vasosan a prowadzenie pojazdów
Vasosan refundacja

Vasosan cena i opakowania

Vasosan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Vasosan uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Vasosan

 1. Sylwia S.

  Biegunka…
  A poza tym lek cudownie normujący wyniki….
  Polecam.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania