Visken

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Visken jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwalnia czynność serca, zarówno w spoczynku, jak i po wysiłku, a także obniża zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, przez co poprawia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe serca i zmniejsza częstość występowania bólu w klatce piersiowej (dławicy piersiowej) u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (chorobą wieńcową); przeciwdziała zaburzeniom rytmu serca (lek przeciwarytmiczny). Zaliczany do grupy nieselektywnych leków beta-adrenolitycznych (beta-blokerów; beta-adrenolityków; LBA), czyli leków blokujących beta receptory dla noradrenaliny, czyli norepinefryny i adrenaliny, czyli epinefryny, które to hormony są odpowiedzialne za skurcz naczyń, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie czynności serca. Lek jedynie w niewielkim stopniu powoduje zwolnienie czynności serca i praktycznie nie powoduje zaburzeń gospodarki tłuszczowej (lipidowej).

Nadciśnienie tętnicze (zarówno jako lek pojedynczy, jak i składnik leczenia skojarzonego – wielolekowego); choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa); niektóre postacie zaburzeń rytmu serca (zwłaszcza pochodzenia nadkomorowego); pomocniczo w nadczynności tarczycy z towarzyszącymi zaburzeniami ze strony układu krążenia (krążenie hiperkinetyczne i tyreotoksykoza to objawy wywołane działaniem nadmiaru hormonów tarczycy, związane ze znacznym zwiększeniem przemiany materii. Występuje: przyspieszenie czynności serca, często migotanie przedsionków, znaczna różnica między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym krwi).
Nie należy przyjmować w nadwrażliwości na lek i inne leki beta-adrenolityczne (np. acebutolol, propranolol, metoprolol), w astmie, przy występowaniu chromania przestankowego (bólu kończyn dolnych uniemożliwiającego chodzenie bez odpoczynku na skutek miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych) oraz w nadmiernie wolnej czynności serca i blokach serca. Ryzyko powikłań wiąże się ze stosowaniem leku w cukrzycy, gdyż maskuje objawy niedocukrzenia. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę tarczycy lub zaburzenia czynności nerek.
Lek nasila działanie leków przeciwcukrzycowych, amiodaronu, dizopiramidu, chinidyny, werapamilu, diltiazemu, niektórych leków neuroleptycznych, np. chlorpromazyny, chlorprotiksenu. Skuteczność działania zmniejszają leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, indometacyna, piroksykam, naproksen. Pindolol nie powinien być stosowany, jeśli odstawiana jest klonidyna – lek obniżający ciśnienie krwi, ani z inhibitorami monoaminooksydazy, gdyż może to spowodować duży wzrost ciśnienia krwi.
Przyjmować na pół godziny przed posiłkami; dawka do 20 mg na dobę może być podana jednorazowo w ciągu doby, dawki wyższe – po rozdzieleniu na 2-3 równe porcje. Nadciśnienie tętnicze: początkowo 2 x na dobę po 1 tabletce 5 mg; w razie konieczności możliwe stopniowe (w ciągu 3 – 4 tygodniu; patrz UWAGI) zwiększanie dawki do 15-30 mg na dobę; dawka maksymalna wynosi 60 mg na dobę Zaburzenia rytmu serca i dławica piersiowa: zazwyczaj 2-3 x na dobę po 5 do 10 mg. Nadczynność tarczycy dawka w granicach 7,5 do 20 mg na dobę.
Cena od 10 do 20 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg pindololu.
Nie wolno nagle zaprzestać leczenia zarówno w nadciśnieniu, jak i w chorobie niedokrwiennej serca, gdyż może to spowodować zaostrzenie objawów choroby. U niektórych osób lek może powodować upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Poinformuj lekarza o stosowaniu leku przed zabiegiem operacyjnym. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u chorych na cukrzycę – może występować zjawisko maskowania hipoglikemii (obniżonego poziomu cukru), a także nadczynności tarczycy (maskowanie objawów nadczynności tarczycy). Podczas leczenia, zwłaszcza na początku, mogą wystąpić objawy niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego (senność, zaburzenia koncentracji), co nakazuje szczególną ostrożność w prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Uznany jako środek dopingujący w niektórych dyscyplinach sportu (lista Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego).
Działania niepożądane
Do łagodnych działań niepożądanych należą: zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia snu, nerwowość, nudności i zaburzenia potencji. Lek powoduje zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu. Stosunkowo rzadziej niż inne leki tej grupy powoduje uczucie ziębnięcia kończyn. Poważniejsze powikłania to wolne bicie serca (występuje rzadko), zaburzenia orientacji, omamy, depresja, obrzęki wokół kostek, bóle stawowe, gorączka, ból gardła i wysypki skórne. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie pokrzywki ze świądem, świstów, trudności w oddychaniu oraz nieregularne bicie serca i ból w klatce piersiowej.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Visken a alkohol

Visken u osób starszych(65 lat i więcej)
Visken dla dzieci(do 18 lat)
Visken w ciąży
Visken a karmienie piersią
Visken a prowadzenie pojazdów
Visken refundacja

Visken cena i opakowania

Visken Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania