Witaminy i minerały dla seniorów

Każdy człowiek potrzebuje niekiedy suplementować witaminy i minerały, tak aby jego organizm funkcjonował prawidłowo. Po 40-stym roku życia organizm zmienia się, należy więc odpowiednio o niego zadbać. Główne źródło witamin i minerałów to przede wszystkim warzywa i owoce, ale również produkty zbożowe czy ryby. Należy, więc dobrze zbilansować dietę. Jako uzupełnienie codziennej diety można zażywać preparaty witaminowe, dostępne w aptekach, w postaci tabletek do połykania lub jako tonik wzmacniający do picia.

Bardzo często wybieraną grupą preparatów witaminowych i wzmacniających dla seniorów są toniki do picia. Zawierają one w składzie głównie zestaw witamin z grupy B: B1, B2, B3 (witamina PP), B6, B12, kwas foliowy, witaminę E, żelazo czy wyciąg z owoców głogu. Grupa witamin B wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, wpływa na kondycję skóry czy bierze udział w metabolizmie m.in. węglowodanów. Żelazo jako jeden z mikroelementów, wchodzi w skład niektórych białek, hemoglobiny czy niektórych enzymów. Wpływa także na odpowiednie funkcjonowanie układu krążenia. Większość preparatów zawiera wyciąg z owoców głogu, głównie ze względu na to, iż ma on działanie chroniące serce, tętnice i normalizujące ciśnienie tętnicze. Odpowiedzialne za takie właściwości głogu są flawonoidy, m.in. witeksyna, izowiteksyna, apigenina oraz procyjanidy. Te ostatnie wzmacniają efekt rozkurczający tętnic wieńcowych wywołany przez flawonoidy. Oprócz tego serce pobudzane jest do częstszych i silniejszych skurczów oraz wzmocnione jest przewodnictwo nerwowe w sercu. Co jest istotne flawonoidy z głogu mają silne właściwości przeciwwolnorodnikowe, działają przeciwzakrzepowo oraz hamują tworzenie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

Rodzaje preparatów

Spośród tego typu preparatów można wyróżnić: Vigor Cardio tonik, Doppelherz VitalTonik, Doppelherz EnergoVital, Biovital Zdrowie, Vicard, Zdrovital i inne. Biovital Zdrowie oraz Zdrovital, co jest istotne nie zawierają cukru oraz alkoholu, przez co mogą być stosowane u osób z cukrzycą czy chorujących na nadciśnienie. Doppelherz VitalTonik zawiera natomiast wyciąg z winogron i czerwonego wina. Są one bogate w tzw. resweratrol, składnik o silnym działaniu przeciwutleniającym, opóźniającym proces starzenia się komórek, uszczelniającym naczynia krwionośne, wpływającym na prawidłowy proces widzenia.

Toniki wzmacniające zaleca się przyjmować w ilości 20-30ml w 2-3 dawkach podzielonych w ciągu dnia, nie więcej więc jak 60ml dziennie, najlepiej podczas posiłku.

Osoby chcące uzupełnić niedobór witamin i minerałów w organizmie często wybierają preparaty w postaci tabletek doustnych. Tutaj mają bardzo dużą gamę produktów do wyboru. Podstawowe witaminy i minerały możemy znaleźć w takich preparatach, jak: Centrum, Centrum Silver, Vigor Complete, Vigor Senior, Vita-miner Senior, Vigor Up, Vitaral, Vitotal, Bodymax Senior, Geriavit Pharmaton, Supradyn, MultiCode i inne. Niektóre z nich zawierają dodatkowe składniki wspomagające organizm, np. Żeń-szeń. Są to Geriavit Pharmaton, Vigor Up i Bodymax Senior. Żeń-szeń działa antyoksydacyjnie, stymuluje układ immunologiczny, obniża poziom glukozy we krwi, zwiększa odporność na stres, a przede wszystkim zwiększa witalność w średnim i starszym wieku. Standaryzowany wyciąg z żeń-szenia G115, zawarty w Geriavit Pharmaton, ma dowiedzione badaniami klinicznymi swoje działania i skuteczność. Co ważne produkt ten ma również potwierdzone, iż może być stosowany u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Nowością na rynku jest grupa preparatów MultiCode. Wyróżniamy tutaj trzy produkty – tradycyjny MultiCode dla dorosłych, MultiCode 45+ dla kobiet i MultiCode 45+ dla mężczyzn. Wszystkie mają odpowiednio dobrany skład do grupy docelowej. Zaletą produktów jest to, iż zawierają sproszkowane warzywa, owoce i zioła, które stanowią naturalne źródło witamin oraz wspomagają funkcjonowanie niektórych organów, np. wątroby. Oprócz tego w składzie znajduje się unikalny składnik BioPerine otrzymany z owoców czarnego pieprzu. Wykazano w badaniach, iż wpływa on na większą biodostępność dla organizmu m.in. beta-karotenu, selenu czy witaminy B6.

Leki OTC czy suplementy diety zawierające witaminy i minerały powinny być jednak tylko uzupełnieniem naszej diety. Najważniejsze więc dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiedni tryb życia, tj. dobrze zbilansowana dieta, mało stresu oraz, chociaż niewielki, wysiłek fizyczny tj. uprawianie sportów.

Witaminy Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania