Xorimax

Działanie leku i ulotka

Xorimax jest preparatem zawierającym aksetyl cefuroksymu, który jest antybiotykiem β-laktamowym, należącym do grupy cefalosporyn II generacji. Cefuroksym powoduje zahamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii co prowadzi do rozpadu komórki bakteryjnej i jej śmierci. Lek wchłania się z przewodu pokarmowego w 40-50%, dlatego powinien być przyjmowany po posiłku, tak aby zapewnione zostało jego optymalne wchłanianie. Nieprawidłowo wchłonięty antybiotyk w jelicie grubym może być powodem zaburzeń flory bakteryjnej.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, u których w przeszłości pojawiła się alergia na penicyliny lub antybiotyki β-laktamowe, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia alergii krzyżowej.

Lek stosowany jest w szerokim zakresie chorób infekcyjnych takich jak:  Ostre zapalenie ucha środkowego, ostre bakteryjne zapalenie zatok, infekcje nosa, gardła, dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce i gronkowce, niepowikłane zakażenia układu moczowego, niepowikłana rzeżączka, zapalenie migdałków wywołane przez paciorkowce, zakażenia skóry i tkanek miękkich, posocznica, borelioza.
Leku nie należy stosować u pacjentów, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna na którykolwiek antybiotyk β-laktamowy. Nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na cefuroksym lub którykolwiek składnik leku.
Nie stosować leku z: doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi – może być to przyczyną wydłużenia międzynarodowego czynnika znormalizowanego – INR, probenecydem – lek ten może zwiększać stężenie xorimaxu we krwi,  estrogenami – cefurokskym może powodować zmniejszenie wchłaniania estrogenów i co za tym idzie – zmniejszenie działania doustnych środków antykoncepcyjnych, lekami zmniejszającymi ilość kwasu solnego w żołądku — wchłanianie Xorimaxu może być osłabione
Czas leczenia wynosi zwykle 7 dni ( od 5 do 10 dni) . Dawkowanie ustalane jest indywidualnie po konsultacji z lekarzem w zależności od przebiegającej infekcji. Lek przyjmuje się po posiłku. Tabletki nie należy kruszyć, dlatego nie są one przeznaczone dla pacjentów, którzy mogą mieć trudność w połknięciu leku.
brak danych
Każda tabletka zawiera 250 lub 500 mg cefuroksymu oraz substancje pomocnicze. W tabletce występuje 0,4 mg aspartamu – należy zachować ostrożność u pacjentów z fenyloketonurią.
Działania niepożądane
W trakcie stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Dysbakteriozy — biegunka, zakażenia grzybicze jamy ustnej i narządów moczowo-płciowych, nudności, ból brzucha, wymioty, wysypka, reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ból głowy, zawroty głowy, nadmierny wzrost drożdżaków, nadmierny wzrost Clostridium difficle, eozynofilia.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Xorimax a alkohol

Xorimax u osób starszych(65 lat i więcej)
Xorimax dla dzieci(do 18 lat)
Xorimax w ciąży
Xorimax a karmienie piersią
Xorimax a prowadzenie pojazdów
Xorimax refundacja

Xorimax cena i opakowania

Xorimax Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania