Zelefion

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Zelefion to lek stosowany w dermatologii, w grzybiczych zakażeniach skóry.

Zelefion jest lekiem przeciwgrzybicznym. Wskazania do jego stosowania obejmują grzybicze zakażenia tułowia, pachwin, stóp. Lek jest przepisywany również pacjentom z grzybiczym zakażeniem paznokci wywołanym przez dermatofity. Jest skuteczny w grzybicy owłosionej skóry głowy, natomiast nie wykazuje skutecznego działania przy leczeniu łupieżu pstrego oraz zakażeń drożdżakowych pochwy. Substancja czynna leku Zelefion, czyli terbinafina, działa hamując syntezę ergosterolu, który jest składnikiem błony komórkowej grzybów wywołujących zakażenie. W ten sposób błona komórkowa ulega uszkodzeniu, co skutkuje śmiercią grzyba. Skuteczne działanie przy podawaniu leku w postaci doustnej wynika z faktu, iż odkłada się on w skórze, ze szczególnym uwzględnieniem warstwy rogowej naskórka, we włosach (szczególnie w mieszkach włosowych) i paznokciach. W ten sposób uzyskuje on odpowiednie stężenie, by wykazywać działanie dermatofity.
Leku Zelefion nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na terbinafinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazaniem są także ostre schorzenia wątroby. Nie zaleca się podawania go także w okresie ciąży i karmienia piersią.
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, nawet tych dostępnych bez recepty Inhibitory cytochromu P450 jak na przykład cymetydyna zwiększają stężenie terbinafiny we krwi. Z kolei leki aktywujące ten cytochrom, jak na przykład ryfampicyną, mogą zmniejszać stężenie terbinafiny we krwi, równocześnie zmniejszając jej skuteczność. Stosowanie leku Zelefion łącznie z warfaryną może spowodować zaburzenia krzepnięcia krwi. Substancja aktywna leku może ponadto zahamować metabolizm trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, beta- brokerów, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, meksyletyny, propafenonu (stosowanych jako leki antyarytmiczne), dlatego konieczne jest kontrolowanie stanu pacjenta, oraz oznaczanie stężeń tych leków w jego krwi. Terbinafina tylko w niewielkim stopniu wpływa na metabolizm doustnych środków antykoncepcyjnych.
Zelefion przyjmuje się 1 raz na dobę, niezależnie od posiłku, w dawce 250 mg. Długość leczenia zależy od rodzaju grzybicy, najdłużej trwa przy grzybicy paznokci – 6-12 tygodni.
Zelefion występuje w wykazie leków refundowanych, możliwa odpłatność 100% lub 50%. Zobacz refundację niżej..
Jedna tabletka zawiera 250 mg terbinafiny. Dostępne są opakowania zawierające 14 tabletek lub 28 tabletek.
Nie stosować w czasie ciąży i karmienia piersią, gdyż przenika do mleka matki.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Zelefion a alkohol

Zelefion u osób starszych(65 lat i więcej)
Zelefion dla dzieci(do 18 lat)
Zelefion w ciąży
Zelefion a karmienie piersią
Zelefion a prowadzenie pojazdów
Zelefion a antykoncepcja
Zelefion a słońce i solarium ☼
Zelefion refundacja

Zelefion cena i opakowania

Zelefion Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania