Zocor

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Zocor jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Zocor  zawiera jako substancję czynną simwastatynę – substancję hamującą wytwarzanie cholesterolu w wątrobie. Hamuje jeden z enzymów szlaku metabolicznego powstawania cholesterolu, tzw. HMG-CoA, co zmniejsza ilość wytwarzanego cholesterolu. Konsekwencją tego jest zwiększenie ilości receptorów dla “złego cholesterolu” – LDL i zwiększenie jego wychwytu przez te receptory. Te dwa mechanizmy działania powodują, że stosowanie simwastatyny zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego oraz LDL. Simwastatyna wpływa również na stężenie cholesterolu VLDL, apolipoprtoteiny B oraz trójglicerydów, zmniejszając je. Zwiększa natomiast stężenie “dobrego cholesterolu” – HDL. Hamuje rozwój miażdżycy.
Lek stosowany profilaktycznie zmniejsza ryzyko zgonu spowodowanego chorobą niedokrwienną serca, ryzyko zawału oraz konieczność wykonania rewaskularyzacji mięśnia sercowego. Zmniejsza ryzyko zgonów oraz incydentów wieńcowych u pacjentów obciążonych dużym ryzykiem zgonu z powodu choroby wieńcowej, miażdżycy innych tętnic niż wieńcowe, cukrzycy typu 2 a także w przypadku mężczyzn powyżej 65 roku życia, leczonych na nadciśnienie.  

Pierwotna hipercholesterolemia, mieszana hiperlipidemia, homozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia, choroba wieńcowa, pacjenci u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca ( pacjenci  po przebytym udarze, cierpiący na cukrzycę, inne choroby naczyń krwionośnych)
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Czynna choroba wątroby, utrzymujące się zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy. Ciąża i okres karmienia piersią. Należy poinformować lekarza o spożywaniu dużych ilości alkoholu, występowaniu w przeszłości chorób wątroby, o planowanym zabiegu operacyjnym, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba płuc.  
Stosowanie simwastatyny z następującymi lekami może doprowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia uszkodzenia mięśni: danazol, cyklosporyna, itrakonazol, ketokonazol, fibraty, erytromycyna, klarytromycyna, telitromycyna, kwas fusydowy, inhibitory proteazy HIV, amiodaron, dilitiazem, werapamil, nefazodon, kolchicyna. W niektórych przypadkach konieczne jest dostosowanie dawki simwastatyny albo też jej odstawienie.
Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego.
Podczas leczenia statynami należy stosować dietę ubogą w cholesterol. Lek zażywać należy wieczorem, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Dzieci w wieku 10-17 lat: dawka początkowa 10mg, może być zwiększana do 40mg na dobę.
U pacjentów dorosłych maksymalna zalecana dawka to 80mg ( u pacjentów z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu we krwi i wysokim ryzykiem rozwoju chorób serca jeśli nie osiągnięto prawidłowego stężenia cholesterolu stosując dawkę 40mg na dobę. Zalecana dawka początkowa u dorosłych to 10, 20 lub 40mg. Dawkę można maksymalnie zwiększać do 80mg, po upływie czterech tygodni leczenia.

JAK STOSOWAĆ ??

 • Pokarm nie wpływa istotnie na biodostępność leku, dlatego lek może być zażywany niezależnie od posiłku.
 • Lek zaleca się stosować w godzinach wieczornych, ponieważ w nocy zwiększa się stężenie enzymu na który działa lek. A więc stosując lek na wieczór, w większym stopniu zahamujemy enzym produkujący cholesterol.
 • Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwmiażdżycowych, zaleca się stosowanie diety obniżającej stężenie cholesterolu.

INTERAKCJE Z ŻYWNOŚCIĄ

 • Sok grejpfrutowy zmniejsza metabolizm leku, przez co zwiększa się ryzyko działań niepożądanych – uszkodzenia mięśni, uszkodzenia wątroby. Sok z grejpfrutów  może być spożywany w ilości 1 szklanki dziennie, w dużym odstępie czasowym od zażycia leków.
 • Należy zachować ostrożność w piciu napojów alkoholowych.

28 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg, 20 mg, 40 mg lub 80 mg simwastatyny.
Efekty terapii widoczne są po około 2tygodniach a maksymalny efekt terapeutyczny rozwija się po 4-6 tygodniach. Zaobserwowano powrót stężenia cholesterolu do wartości występujących przed rozpoczęciem terapii, w przypadku zaniechania leczenia.
Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia bólu mięśni, osłabienia ich siły lub tkliwości uciskowej, ponieważ w rzadkich przypadkach może dojść do poważnych problemów z mięśniami (również do rozpadu tkanki mięśniowej).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Zocor a alkohol

Zocor u osób starszych(65 lat i więcej)
Zocor dla dzieci(do 18 lat)
Zocor w ciąży
Zocor a karmienie piersią
Zocor a prowadzenie pojazdów
Zocor a grejpfrut
Zocor refundacja

Zocor cena i opakowania

Zocor Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Zocor uzyskał ocenę 4.3 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.3/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Zocor

 1. Anonim

  Jestem 46 letnim mężczyzną chorującym na mażdżyca,cholesterol. Zocor 40 brałem podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 97 dni w dawce: 40 mg(miligram). Efekt rewelacyjny z 320 na 174 i to po miesiącu. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Zocor 40 w mojej opinii sprawia problemy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania