amfoterycyna B

Amfoterycyna B jest wysoce skutecznym i silnym lekiem przeciwgrzybiczym. W po­staci roztworu do wstrzyknięć dożylnych stosowana jest w leczeniu ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych. Bywa również stosowa­na w postaci doustnej w leczeniu kandydozy jamy ustnej (pleśniawki) lub jelit, nie stosuje się jej natomiast w leczeniu kandydozy po­chwy. Leczenie wstrzyknięciami dożylnymi jest stosowane pod ścisłą kontrolą, zazwyczaj w szpitalu, ze względu na możliwość poważ­nych działań niepożądanych. Przed rozpoczę­ciem leczenia dożylnego można zastosować dawkę testową w celu sprawdzenia ewentual­nego uczulenia na lek. Nowa postać tego leku wydaje się mniej toksyczna niż oryginalna. Działania niepożądane podczas stosowania leku w postaci doustnej są rzadkie.

Interakcje

Leki zawierające naparstnicę (digitalis). Amfoterycyna B może nasilać toksyczność digoksyny. Leki moczopędne. Amfoterycyna B stosowana łącznie z diuretykami zwiększa ryzyko nadmierne­go obniżenia stężenia potasu w surowicy. Antybiotyki aminoglikozydowe stosowane łącznie z amfoterycyną B zwiększają prawdopodobień­stwo uszkodzenia nerek. Kortykosteroidy mogą nasilać utratę potasu z or­ganizmu pod wpływem amfoterycyny B. Cyklosporyna stosowana łącznie z amfoterycyną B zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia nerek.

Charakterystyka dla pacjentów

Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: Dostępne w Polsce preparaty amfoterycyny B róż­nią się między sobą technologiami farmaceutyczny­mi i z tego powodu są odmiennie dawkowane. Lek stosuje się wyłącznie w postaci powolnych wlewów dożylnych w szpitalu, zaczynając zazwyczaj od 1-3 mg/kg m.c., a następnie w razie potrzeby zwiększa­jąc dawkę. Początek działania 2-4 dni. Czas działania 3-6 godzin.
Stosowana we wstrzyknięciach dożylnych może zmniejszać stężenie potasu i magnezu w surowicy. W celu uzupełnienia niedoborów zaleca się przyj­mowanie suplementów mineralnych.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Niektóre leki do wstrzyknięć dożylnych powinny być przechowywa­ne w lodówce.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • przewlekłą chorobę nerek,
  • uczulenie na lek (jeśli zdarzyło się w przeszłości).
  • inne stosowane leki.

Pominiętą dawkę leku zastosuj jak najszybciej. Następną zażyj według zaleceń.
Przyjmij wszystkie przepisane dawki. Nawet je­śli czujesz się lepiej, zakażenie może nadal trwać i po zbyt szybkim odstawieniu leku objawy mogą powrócić.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Jeśli zauważysz niepokojące objawy — skontaktuj się z lekarzem.
Lek we wstrzyknięciach dożylnych może zmniejszać stężenie potasu i magnezu w suro­wicy. Może również uszkadzać nerki i prowa­dzić do zaburzeń hematologicznych. Monitorowanie — Podczas leczenia dożylne­go zalecane są regularne badania krwi w celu sprawdzenia czynności nerek i wątroby, liczby krwinek oraz stężenia potasu i magnezu.
Działania niepożądane
Amfoterycyna B w postaci wstrzyknięć dożylnych jest podawana pod ścisłą opieką medyczną, by kon­trolować działania niepożądane i, w razie wystąpienia, natychmiast leczyć. Działania niepożądane preparatów doustnych są rzadkie.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.