cefadroksyl

Cefadroksyl jest doustnym antybiotykiem należącym do grupy cefalosporyn I gene­racji, stosowanym w różnych zakażeniach o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu. Zakres jego działania przeciwbakteryjnego nie jest zbyt szeroki (nie obejmuje wielu ga­tunków drobnoustrojów), ale cefadroksyl jest skuteczny w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenia gardła i anginy paciorkowcowej, oraz w zakaże­niach dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich, które są spowodowane przez gronkow­ce i paciorkowce. Czasami bywa stosowany w postaci doustnej jako kontynuacja wcześ­niejszej antybiotykoterapii dożylnej.

Najczęstszym działaniem niepożądanym cefadroksylu jest biegunka. Poza tym osoby uczulone na penicyliny i inne cefalosporyny nie powinny stosować cefadroksylu ze względu na duże prawdopodobieństwo reak­cji krzyżowych.

Interakcje

Probenecyd nasila i przedłuża działanie cefadroksylu.

Charakterystyka dla pacjentów

Dawkowanie jest ustalane indywidualnie i nie wolno go zmieniać bez zgody lekarza. P.o. niezależnie od posiłków: zazwyczaj 1-2 g raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych.
Pokarm nie wpływa na wchłanianie, natomiast stosowanie leku wraz z posiłkiem zmniejsza nudności.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Zawiesinę należy przechowywać w lodówce, ale nie w zamrażalniku, nie dłużej niż 10 dni.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • nadwrażliwość na cefalosporyny lub penicyliny (też w przeszłości),
  • przewlekłe choroby nerek,
  • choroby krwi,
  • przewlekłe choroby układu pokarmowego, w tym zapalenie okrężnicy,
  • inne stosowane leki.

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Je­śli następna dawka leku przypada w krótkim czasie, przyjmij podwójną dawkę.
Przeprowadź cały zalecony cykl leczenia. Nawet jeśli czujesz się lepiej, zakażenie może nadal trwać i po zbyt szybkim odstawieniu leku objawy mogą powrócić
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Leku nie stosuje się długotrwałe.
Działania niepożądane
W większości przypadków nie występują istotne działania niepożądane. Wśród najczęstszych działań niepożądanych wymienia się zaburzenia żołąd­kowo-jelitowe oraz reakcje alergiczne.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.