chloramfenikol

Chloramfenikol jest antybiotykiem stosowanym miejscowo w leczeniu zakażeń oczu i uszu. W postaci doustnej lub we wstrzyknięciach jest stosowany w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz ropnia mózgu. Jest również skuteczny w ostrych zakażeniach, takich jak dur brzuszny, zapalenie płuc, zapalenie nagłośni czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołane przez bakterie oporne na inne antybiotyki. Choć w większości przypadków jest bezpieczny, sporadycznie może powodować ciężkie, a nawet śmiertelne powikłania (działania niepożądane). Z tego powodu terapia doust­na i dożylna są stosowane tylko w przypadku zakażeń zagrażających życiu, nieodpowiada­jących na inne leki.

Dawkowanie jest ustalane indywidualnie i nie wolno bakterie oporne na inne antybiotyki. Choć w większości przypadków jest bezpieczny, sporadycznie może powodować ciężkie, a nawet śmiertelne powikłania (działania niepożądane). Z tego powodu terapia doustna i dożylna są stosowane tylko w przypadku zakażeń zagrażających życiu, nieodpowiadających na inne leki.
W Polsce tylko w postaci maści.

Interakcje

Uwagi ogólne. Chloramfenikol może nasilać działanie pewnych leków, takich jak fenytoina, doustne leki przeciwzakrzepowe oraz doustne leki hipoglikemizujące (przeciwcukrzycowe). Fenofibrat oraz ryfampicyna mogą osłabiać działanie chloramfenikolu. Leki hipoglikemizujące. Chloramfenikol może nasilać ich działanie. Cyklosporyna, takrolimus oraz sirolimus. W przypadku łącznego stosowania tych leków z chloramfenikolem w postaci kapsułek, płynu lub we wstrzyknięciach ich stężenie we krwi może wzrosnąć.

Charakterystyka dla pacjentów

Miejscowo: początkowo co 3 godziny lub częściej, po 48 godzinach 3 razy na dobę; stosować przynaj­mniej przez 48 godzin po ustąpieniu objawów. Le­czenie nie powinno trwać dłużej niż 14 dni.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • przewlekłą chorobę wątroby lub nerek,
  • choroby układu krwiotwórczego,
  • inne stosowane leki.

Pominiętą dawkę leku zastosuj jak najszybciej (kapsułki, płyn). Jeśli to pora na kolejną dawkę, przyjmij dawkę podwójną. W przypadku prepara­tów skórnych, postaci do oczu i uszu — zastosuj jak najszybciej.
Przeprowadź cały zalecony cykl leczenia. Nawet jeśli czujesz się lepiej, zakażenie może nadal trwać i po zbyt szybkim odstawieniu leku objawy mogą powrócić.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Jeśli zauważysz niepokojące objawy lub jeśli zażyłeś zbyt dużą dawkę — skontak­tuj się z lekarzem.
Długotrwałe i wielokrotne stosowanie leku zwiększa ryzyko poważnych chorób układu krwiotwórczego oraz uszkodzenia wzroku. Monitorowanie — Zaleca się okresowe badanie morfologii krwi oraz badanie wzroku.
Działania niepożądane
Podczas stosowania kropli do oczu czy uszu może się pojawić przemijające podrażnienie. Ból gardła, gorączka oraz zmęczenie występujące podczas stosowania jakiejkolwiek postaci chloramfenikolu może być oznaką zaburzeń układu krwiotwórczego, należy więc niezwłocznie powiadomić lekarza, na­wet jeśli leczenie zostało już zakończone.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.