maleinian chlorfeniraminy

Chlorfeniramina jest stosowana od ponad 30 lat w leczeniu chorób alergicznych, takich jak katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka, uczulenie na użądlenia owadów i obrzęk naczynioruchowy. Jest również składnikiem preparatów przeciwgrypowych. Jak i inne leki przeciwhistaminowe, chlorfeniramina przynosi ulgę w takich objawach, jak świąd, obrzęk czy zaczerwienienie. Zmniejsza również kichanie, wyciek z nosa i świąd oczu w katarze siennym. Ma też umiarkowane działanie cholinolityczne, co zmniejsza wydzielanie śluzu.

Może być stosowana w profilaktyce i le­czeniu reakcji alergicznych występujących po przetoczeniu krwi czy po podaniu środka znieczulającego w badaniach radiologicz­nych. Bywa podawana w postaci wstrzyknięć łącznie z adrenaliną w ostrym wstrząsie ana­filaktycznym.

Interakcje

Leki cholinolityczne. Wszystkie leki mające właściwości cholinolityczne, w tym leki stosowa­ne w chorobie Parkinsona, mogą nasilać działanie cholinolityczne chlorfeniraminy. Fenytoina. Chlorfeniramina może nasilać działa­nie fenytoiny. Inhibitory monoaminooksydazy (MAO-I) i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mo­gą zwiększać działania niepożądane chlorfeniraminy. Leki o działaniu uspokajającym mogą zwięk­szać właściwości uspokajające chlorfeniraminy.

Charakterystyka dla pacjentów

Chlorfeniramina jest dostępna tylko w preparatach złożonych, które powinny być stosowane według zaleceń ich producentów.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przed zastosowaniem leku skonsultuj się z leka­rzem, jeśli:
  • masz przewlekłą chorobę wątroby,
  • masz/miałeś w przeszłości napady padaczkowe,
  • masz jaskrę,
  • masz problemy z układem moczowym,
  • stosujesz inne leki.

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Jeśli następna dawka leku przypada w ciągu 2 go­dzin, zażyj pojedynczą dawkę od razu, a następną pomiń.
Można bezpiecznie odstawić, gdy tylko przestanie być potrzebna.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Znaczne przekroczenie zaleco­nej dawki może wywołać senność czy pobudzenie — skontaktuj się z lekarzem.
Podczas długotrwałego stosowania (tygodnie, miesiące) działanie leku może ulec osłabieniu. Zaleca się stosowanie różnych leków przeciwhistaminowych.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym chlorfeniraminy jest senność; inne są rzadkie. Objawy takie jak suchość jamy ustnej, niewyraźne widzenie czy trudności w oddawaniu moczu wynikają z działania cholinolitycznego. Podrażnienie przewodu pokar­mowego można zmniejszyć, stosując tabletki lub zawiesinę w trakcie posiłku.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.