Silnie hamuje resorpcję kości (spowalnia wchłanianie składników mineralnych kości, prowadzące do jej wymiany lub zaniku). W osteoporozie dochodzi do wzmożonej resorpcji i stopniowej utraty masy kostnej; jest to przyczyną osłabienia kości, a co za tym idzie – ich nadmiernej łamliwości; szczególnie zagrożone są kości narażone na długotrwale lub powtarzalne przeciążenia – np. szyjka kości udowej, trzony kręgów kręgosłupa. Ryzedronian hamuje proces niszczenia kości, zwiększa ich gęstość (ilość masy kostnej na jednostkę objętości kości) i powoduje stopniowy przyrost masy kostnej, zmniejszając ryzyko złamań. Lek z grupy bisfosfonianów III generacji.

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej (u kobiet po zaprzestaniu miesiączkowania) w celu zmniejszenia ryzyka złamań kości; zwłaszcza szyjki kości udowej oraz trzonów kręgów.
Obniżony poziom wapnia we krwi (hipokalcemia); choroby przełyku powodujące utrudnione przechodzenie treści pokarmowej, m.in. zwężenia przełyku, achalazja (zaburzenie unerwienia przełyku prowadzące do zatrzymywania się pokarmu przed żołądkiem i następowego chorobowego poszerzenia przełyku), przepuklina rozworu przełykowego przepony (schorzenie polegające na nadmiernej wiotkości przepony w miejscu, w którym przechodzi przez nią przełyk z klatki piersiowej do jamy brzusznej, co prowadzi do ułatwionego cofania się kwaśnej, drażniącej treści z żołądka do przełyku); ciężkie uszkodzenie nerek. Niemożność utrzymania pozycji stojącej lub siedzącej przez co najmniej 30 minut jest także przeciwwskazaniem do stosowania leku (patrz DAWKOWANIE). Lek można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy korzyść z podania usprawiedliwia ryzyko w stosunku do płodu.
Jednoczesne stosowanie z preparatami wapnia (calcium) lub lekami zobojętniającymi kwas solny może zaburzać wchłanianie preparatu. Należy zachować co najmniej 30-minutowy odstęp między zażywaniem bisfosfonianów a stosowaniem innych leków doustnych.
Dorośli: raz w tygodniu 35 mg (1 tabletka). Lek należy przyjmować rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka, popijając wyłącznie szklanką wody; po zażyciu leku nie należy się kłaść do pierwszego posiłku (przez co najmniej 30 minut).
Cena powyżej 200 zł.
28 tabletek powlekanych, l tabletka zawiera 5 mg lub 30 mg kwasu rizedronowego.
Hamowanie resorpcji kości prowadzi do obniżenia stężenia wapnia i fosforanów we krwi. Dlatego podczas leczenia bisfosfonianami wskazana jest suplementacja (uzupełnianie) wapnia (calcium) w ilości ok. 800-1500 mg na dobę oraz witaminy D3 (cholecalciferołum) w ilości ok. 400 do 800 j.m. na dobę. Przy suplementacji należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem bifosfonianów a wapnia i witaminy D3.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.