Asprocard to nieodwracalny inhibitor cyklooksygenazy (COX), acetylowana pochodna kwasu salicylowego, który izolowany jest z różnych gatunków wierzby (salix). W małych dawkach (75 do 300 mg na dobę) lek hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość; w wyż­szych dawkach – działa przeciwzakrzepowo (w dawkach powyżej 1000mg na dobę wykazu­je wyłącznie działanie przeciwbólowe, przeciw­gorączkowe i przeciwzapalne). Od jej powstania przeprowadzono setki badań naukowych, które wskazują, że aspiryna zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia nowotworów, udarów i zawałów mięśnia sercowego. Jest jednym ze złożonych leków stosowanych w kardiologii, przeznaczonych do podawania doustnego w postaci tabletek. Zawarte w nim składniki odpowiadają za występowanie działania zapobiegającego tworzeniu się zakrzepów poprzez uniemożliwianie płytkom krwi łączenia się wzajemnie ze sobą. Aspiryna działa przeciwbólowo poprzez hamowanie przekształcania się kwasu arachidonowego do prostaglandyn H2, zaś kwas aminooctowy (inaczej glicyna) został dodany jako substancja buforująca, zapewniająca lepszą stabilność leku, zwiększająca rozpuszczalność kwasu acetylosalicylowego, ułatwiająca jego wchłanianie oraz zapobiegająca drażniącemu działaniu na błonę śluzową żołądka. Wykazuje właściwości antyagregacyjne.

Asprocard jest preparatem przeznaczonym do stosowania w ramach zapobiegania zawałowi mięśnia sercowego, a także powikłań zakrzepowo-zatorowych po zawale, udarze mózgu, zabiegach naczyń włosowych oraz dusznicy bolesnej.
Uczulenie na salicylany, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie stosować w III (ostatnim) trymestrze ciąży, zwłaszcza od 36. tygodnia ciąży. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia z infekcją wirusową (grypa, ospa wietrzna) może prowadzić do po wstania ciężkiego powikłania – zespołu Reya; w związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego (i innych salicylanów) powinno odbywać się w tych przypadkach WYŁĄCZNIE na zlecenie lekarza.
Przy jednoczesnym stosowaniu nasila działanie heparyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol – możliwość wystąpienia groźnych krwawień), innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustnych leków przeciwcukrzycowych (możliwość nadmiernego obniżenia poziomu cukru i wystąpienia hipoglikemii), metotreksatu, sulfonamidów (m.in. kotrymoksazol, znany jako Biseptol), soli litu (leku używanego w niektórych zaburzeniach psychicznych, digoksyny, a osłabia działanie leków moczopędnych (m.in.furosemidu, spironolaktonu), leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Picie alkoholu lub jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów (m.in. deksametazon, prednizon, prednizolon, triamcynolon) oraz tiklopidyny, czy klopidogrelu nasila niebezpieczeństwo krwawienia z przewodu pokarmowego.
Preparat przeznaczony do stosowania doustnego. W przypadku osób dorosłych zaleca się przyjmowanie dawki wynoszącej 100-300 mg/24h Podczas spożywania posiłku, popijając wodą.
Ok. 3-5 zł.
1 tabletka zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego i 40 mg glicyny. 20 lub 40 tabletek w opakowaniu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.