Najbardziej czynny biologicznie hormon wytwarzany przez jajniki, wpływający na prawidłowy rozwój żeńskich narządów płciowych oraz biorący udział w utrzymaniu prawidłowego stanu kośćca – w postaci plastrów do podawania drogą przezskórną (umożliwia to podawanie wielokrotnie mniejszych dawek hormonu w porównaniu z drogą doustną).

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) u kobiet z niedoborem estrogenów wynikającym z przyczyn naturalnych (menopauza – leczenie objawów wypadowych: uderzenia gorąca, zlewne poty, zmienność nastrojów, stany depresyjne, zaburzenia snu, zmiany zanikowe sromu i pochwy; zapobieganie i leczenie osteoporozy menopauzalnej) lub chorobowych (operacyjne usunięcie jajników; niedorozwój jajników – pierwotny i wtórny brak miesiączki).
terapia ciągła: plaster naklejać regularnie raz w tygodniu, po 7 dniach należy plaster zmienić; terapia cykliczna: plaster przyklejać raz w tygodniu przez kolejne 3 tygodnie, następnie zrobić 1 tydzień przerwy.
cena od 10 do 20 zł.
Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badania lekarskie ogólne i ginekologiczne. W czasie kuracji należy okresowo przeprowadzać badania kontrolne w szczególności narządu rodnego i piersi. U kobiet z zachowaną macicą leczenie plastrami (tabletkami, żelami, aerozolem donosowym) należy zawsze uzupełniać cyklicznym podawaniem (przez 10-14 dni) preparatu zawierającego progestagen. Zbyt duże (niewłaściwie dobrane) dawki mogą powodować obrzmienie piersi, obrzęki (wywołane przez zatrzymanie płynów w organizmie), krwawienia z pochwy (jeżeli objawy te nie ustąpią w ciągu pierwszych 6 tygodni leczenia – wskazana konsultacja lekarza i zazwyczaj odpowiednie zmniejszenie dawki). Plastry powinny być zakładane na suchą, odtłuszczoną i zdrową (niezmienioną chorobowo) skórę (miejsca zalecane: pośladki, tułów, górne części ramion lub ud; plastrów nie należy naklejać na piersi oraz kolejno na to samo miejsce). Obecność plastrów nie uniemożliwia kąpieli (nie powinny być odklejane), należy natomiast unikać wystawiania plastra na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Preparaty nie znajdują zastosowania w antykoncepcji.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.