Sedron to lek stosowany przede wszystkim w osteoporozie występującej po menopauzie. Dzięki stosowaniu leku znacznie zmniejsza się ryzyko bardzo bolesnych złamań kręgów oraz szyjki kości udowej.

Wskazania do stosowania leku obejmują leczenie osteoporozy pomenopauzalnej, określanej też jako łamliwość kości. U osób chorych na osteoporozę bardzo łatwo dochodzi do złamań kości, nawet podczas wykonywania codziennych czynności, nie tylko w wyniku upadku czy uderzenia. Substancją aktywną preparatu jest kwas alendronowy, który należy do grupy związków nazywanych bisfosfonianami. Ich działanie lecznicze to zapobieganie utracie masy kostnej z organizmu, dzięki czemu kości są mocniejsze i mniej podatne na złamania. Kwas alendronowy pomaga także w odbudowie utraconej masy kostnej.
Leku Sedron nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na kwas alendronowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku chorób przełyku (zwężenie przełyku, trudności z połykaniem), przy małym stężeniu wapnia we krwi. Przeciwwskazaniem do terapii lekiem Sedron jest także niemożliwość utrzymania przez pacjenta postawu siedzącej lub stojącej przez okres 30 minut. Lek jest przeciwwskazany w czasie ciąży i karmienia piersią.
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, ze szczególnym uwzględnieniem przyjmowanych leków z kategorii NLZP. W czasie przyjmowania leku Sedron nie wolno przyjmować innych leków, należy odczekać minimum pół godziny przed zażyciem następnego preparatu. Sedron powinien być przyjmowany na czczo, gdyż pokarm i napoje znacząco obniżają jego skuteczność.
Lek przyjmowany jest doustnie, a dawkę i częstotliwość przyjmowania ustala lekarz. Preparat należy zażyć rano, bezpośrednio po wstaniu, popijając szklanką wody. Przez kolejne pół godziny nie można się położyć, jak również posiłek można spożyć najwcześniej po 30 minutach od zażycia leku.
Sedron dostępny jest w opakowaniach zawierających 4 lub 12 tabletek. Lek znajduje się w wykazie leków refundowanych, możliwa odpłatność to 100% lub 30%.
Jedna tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego.
Leku Sedron nie wolno stosować w czasie ciąży i karmienia piersią

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.