chlorowodorek amitryptyliny

Należy do trójpierścieniowych leków prze­ciwdepresyjnych. Jest stosowana głównie w przewlekłej depresji. Poprawia nastrój i apetyt, zwiększa aktywność fizyczną i przy­wraca zainteresowanie czynnościami dnia co­dziennego. Ze względu na silniejsze działanie uspokajające niż podobne leki, jest przydatna w leczeniu depresji z towarzyszącym lękiem lub bezsennością. Stosowana na noc ułatwia zasypianie, co eliminuje potrzebę stosowania innych leków nasennych. Bywa stosowana w leczeniu nocnego moczenia u dzieci. Może być również skuteczna w leczeniu bólu ner­wowego, takiego jak nerwoból po półpaścu.

Przedawkowanie może wywołać śpiączkę, napady padaczkowe i zaburzenia rytmu ser­ca.

Interakcje

Inhibitory monoaminooksydazy. W rzadkich przypadkach, kiedy leki te są stosowane łącznie z amitryptyliną, może dojść do interakcji. Leki przeciwpadaczkowe. Amitryptylina obniża próg drgawkowy, a więc zmniejsza skuteczność leków przeciwpadaczkowych. Leki uspokajające. Wszystkie tego typu leki na­silają działanie uspokajające amitryptyliny. Leki przeciwarytmiczne stosowane łącznie z amitryptyliną zwiększają ryzyko zaburzeń ryt­mu serca.

Charakterystyka dla pacjentów

Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: P.o. początkowo 50-75 mg/d, następnie stopniowo zwiększa się dawkę do optymalnej dawki terapeu­tycznej (w warunkach ambulatoryjnych do 150 mg/d, u pacjentów hospitalizowanych do 200 mg/d). Maksymalna dawka 300 mg/d. Czas podawania leku zależy od indywidualnej reakcji chorego. Po uzyskaniu poprawy klinicznej prowadzi się leczenie podtrzymujące, zwykle podaje się 50-100 mg/d. Za­zwyczaj lek stosuje się 2-3 razy na dobę. W rzadkich przypadkach raz na dobę na noc.
Nieistotne.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • chorobę serca,
  • napady padaczkowe (też w przeszłości),
  • przewlekłą chorobę wątroby lub nerek,
  • jaskrę,
  • choroby gruczołu krokowego,
  • choroby tarczycy,
  • okresy manii lub inne psychozy,
  • inne stosowane leki.

Pominiętą dawkę leku zastosuj jak najszybciej. Jeśli następna dawka leku przypada w ciągu 3 godzin, za­żyj pojedynczą dawkę od razu, a następną pomiń.
Nagłe zaprzestanie leczenia może spowodować objawy z odstawienia i nawrót objawów choroby podstawowej. Omów to z lekarzem.
Zawsze niezwłocznie szukaj pomocy lekarskiej. Je­śli wystąpi kołatanie serca lub utrata przytomności, należy rozpocząć akcję ratunkową.
Nie ma przeciwwskazań.
Działania niepożądane
Działania niepożądane amitryptyliny wynikają przede wszystkim z jej właściwości cholinolitycznych oraz z hamowania przesyłu sygnałów nerwo­wych w sercu.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.