cyklofosfamid

Cyklofosfamid należy do leków przeciwno­wotworowych o działaniu alkilującym. Jest stosowany w różnych rodzajach nowotwo­rów, między innymi chłoniakach (nowotwory węzłów chłonnych), białaczkach oraz guzach litych, szczególnie piersi i płuca. Często jest stosowany łącznie z radioterapią lub inny­mi lekami. Bywa również wykorzystywany w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Cyklofosfamid powoduje nudności, wy­mioty oraz wypadanie włosów, może też wpływać na serce, płuca i wątrobę. Może po­wodować uszkodzenie pęcherza moczowego, ponieważ jest w organizmie przekształcany w toksyczną substancję zwaną akroleiną. W celu zmniejszenia toksyczności osobom zagrożonym przed i po każdej dawce cyklofosfamidu podaje się lek zwany mesną. Cyklofosfamid zmniejsza produkcję krwinek, w czasie terapii mogą więc wystąpić niepra­widłowe krwawienia, zwiększa się ryzyko zakażenia, zmniejsza płodność u mężczyzn.

Interakcje

Brak

Charakterystyka dla pacjentów

Cyklofosfamid jest stosowany wyłącznie pod ści­słym nadzorem lekarza. Dawkowanie jest dostoso­wane do masy ciała, liczby leukocytów oraz chorób współistniejących (niewydolność nerek, niewydol­ność wątroby). Cyklofosfamid w dużych dawkach należy stosować z mesną.
Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, co pomaga zapobiegać podrażnieniu pęcherza moczowego.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.
Cyklofosfamid można stosować tylko pod ścisłą kontrolą lekarską, a dawkowanie zależy od stanu zdrowia i historii choroby pacjenta.
Lek we wstrzyknięciach jest podawany tylko w szpitalu. Jeśli stosujesz tabletki, przyjmij pomi­niętą dawkę jak najszybciej. Jeśli następna dawka leku przypada w ciągu 6 godzin, zażyj pojedynczą dawkę od razu, a następną pomiń. Powiadom o zda­rzeniu lekarza.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku w tablet­kach, skontaktuj się z lekarzem, odstawienie leku może bowiem spowodować pogorszenie choroby.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Znaczne przekroczenie zaleco­nej dawki może wywołać nudności, wymioty oraz uszkodzenie pęcherza moczowego — skontaktuj się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie cyklofosfamidu może zmniejszać wytwarzanie krwinek. MonitorowanieKonieczna jest okresowa kontrola przebiegu terapii i składu morfologicz­nego krwi.
Działania niepożądane
Cyklofosfamid często powoduje nudności i wy­mioty, które z czasem zazwyczaj się zmniejszają. U kobiet często występują zaburzenia miesiączko­wania. Mocz zabarwiony krwią może wskazywać na uszkodzenie pęcherza moczowego, co wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. By zmniejszyć ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego, przed i po daw­ce cyklofosfamidu można podawać mesnę.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.