Xetanor jest lekiem należącym do grupy leków przeciwdepresyjnych. Jest stosowany w przebiegu chorób przebiegających z depresją, lękiem, fobiami i innych schorzeniach natury psychicznej.

Substancją czynną leku Xetanor jest paroksetyna, związek należący do szerokiej grupy leków przeciwdepresyjnych. Należy ona do podgrupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Działanie leku opiera się na hamowaniu wychwytu neuroprzekaźnika, serotoniny, którego niedoborom przypisuje się występowanie stanów depresyjnych i innych zaburzeń psychicznych. Zahamowanie wychwytu prowadzi do zwiększenia ilości serotoniny w mózgu. Jako lek paroksetynę wprowadzono na rynek w 1992 r. w Stanach Zjednoczonych przez firmę SmithKline Beecham, która znana jest dzisiaj jako jeden z gigantów rynku farmaceutycznego i funkcjonuje pod nazwą GlaxoSmithKline. Czytaj również: APO-PAROX.

Ciężkie epizody depresji, zaburzenia lękowe uogólnione i z napadami lęku, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia stresowe pourazowe.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować z pimozydem i tiorydazyną. Leczenie inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) można rozpocząć 7 dni po zakończeniu terapii paroksetyną, natomiast po zakończeniu terapii inhibitorami MAO należy odczekać 14 dni. Nie zaleca się stosowania u pacjentów poniżej 18 roku życia. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z padaczką (stosować jedynie, gdy napady są dobrze opanowane, a przy wystąpieniu napadu – lek odstawić). Nie należy stosować, gdy w trakcie leczenia pojawia się faza maniakalna schorzenia. Zachować szczególną ostrożność w przypadku chorób serca, cukrzycy, jaskry z wąskim bądź zamkniętym kątem przesączania, niewydolności nerek lub wątroby i zaburzeń krzepnięcia.
Lek wykazuje interakcje z alkoholem, nasilając jego działanie sedatywne. W przypadku zastosowania paroksetyny z lekami z grupy NLPZ lub lekami przeciwzakrzepowymi może dojść do nasilenia krwawień. Stosowanie paroksetyny zwiększa stężenie propafenonu, perfenazyny, ranolazyny, aripiprazolu, risperidonu, tamoksifenu,  natomiast w przypadku leczenia azenapiną i klozapiną dochodzi do wzrostu stężenia paroksetyny w osoczu. Zastosowanie z innymi lekami z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny skutkuje zwiększeniem toksyczności i możliwością wystąpienia zespołu serotoninowego. Darunavir obniża stężenie paroksetyny w osoczu, natomiast ritonavir je zwiększa. Paroksetyna może prowadzić do wzrostu stężenia metoprololu. Leki dopaminergiczne takie jak seleginina nie mogą być stosowane równolegle z paroksetyną, a terapię należy rozpocząć najwcześniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia paroksetyną. Jednoczesna terapia z agonistami receptorów 5-HT1, związkami litu, metylotioniną, metoklopramidem może nasilać działanie toksyczne na OUN i prowadzić do wywołania zespółu serotoninergicznego.
Dawkowanie leku jest ściśle związane ze wskazaniami. Lek przyjmować raz dziennie, rano, podczas posiłku. W przypadku ciężkiej depresji – 20 mg/dobę, można stopniowo zwiększać dawkę o 10mg do maksymalnej dawki 50mg/dobę. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – zaczynając od 20mg/dobę stopniowo zwiększać dawkę o 10mg/dobę do dawki terapeutycznej 40mg/dobę. Maksymalna dawka 60mg/dobę. W przypadku wystąpienia fobii społecznej – zaczynając od 20 mg/dobę, można stopniowo zwiększać dawkę o 10mg/dobę do maksymalnej dawki 40mg/dobę. W przypadku pacjentów w wieku podeszłym nie należy przekraczać 40mg/dobę. Jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek lub wątroby należy stosować dawki najniższe. Zmian dawkowania dokonuje lekarz.
tabletki powlekane po: 20 mg, 30 mg; paroksetyna
Published by
admin

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.