Silnie złuszczające, przeciwtrądzikowe – syntetyczna pochodna witaminy A.

Ciężkie, oporne na inne leczenie postacie trądziku.
Niewydolność nerek lub wątroby; hiperwitaminoza A (nadmiar tej witaminy w organizmie); zaburzenia gospodarki tłuszczowej (lipidowej), zwłaszcza podwyższony poziom trójglicerydów. Ostrożnie w zespole suchego oka (brak lub znaczne upośledzenie wydzielania łez), w depresji i stanach depresyjnych, w cukrzycy, u osób otyłych i z problemem alkoholowym.
Nie stosować jednocześnie z witaminą A (możliwość przedawkowania i zatrucia – hiperwitaminozy A), antybiotykami z grupy tetracyklin (niebezpieczeństwo wzrostu ciśnienia śródczaszkowego); podczas leczenia nie należy używać jednocześnie leków i kosmetyków o działaniu złuszczającym, ściągającym lub wysuszającym. Osłabia działanie doustnych środków antykoncepcyjnych niezawierających estrogenów – konieczne prowadzenie skutecznej antykoncepcji innymi metodami.
Ściśle indywidualne; zwykle lek przyjmuje się w 2 równych dawkach podczas posiłków przez 16 lub więcej tygodni. Początkowo zazwyczaj 0,5 mg na kg masy ciała na dobę; następnie zwiększenie dawki do 1 mg na kg masy ciała na dobę (maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg na kg masy ciała na dobę); dawka zsumowana podczas leczenia powinna wynosić około 120 mg na kg masy ciała na dobę.
brak danych
Na początku leczenia może wystąpić przejściowe zaostrzenie objawów, co nie jest wskazaniem do odstawienia leku. Podczas leczenia należy okresowo kontrolować poziom cukru, lipidów (zwłaszcza trójglicerydów), stan narządu wzroku (może wystąpić upośledzenie widzenia nocnego, zaburzenie postrzegania kolorów, zaćma, a także zapalenie rogówki oka) oraz czynność wątroby (co 3 miesiące). Lek stosowany podczas ciąży powoduje poważne uszkodzenia płodu. U kobiet w wieku rozrodczym należy stosować skuteczną antykoncepcję na 1 miesiąc przed planowanym rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia oraz do 3 miesięcy po jego zakończeniu; rozpoczęcie leczenia powinno być poprzedzone dwukrotnym wykonaniem próby ciążowej. Przeciwwskazane jest oddawanie krwi (krwiodawstwo) podczas leczenia oraz co najmniej przez 2 miesiące po jego zakończeniu. Ze względu na występowanie poważnych objawów niepożądanych leczenie powinien prowadzić wyłącznie specjalista dermatolog.
Published by
Normx
Tags: trądzik

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.