Adepend to lek zawierający jako substancję czynną chlorowodorek naltreksonu. Mechanizm działania tego leku polega prawdopodobnie na blokowaniu receptorów opioidowych mi, co prowadzi do hamowania uwalniania dopaminy. Dopamina aktywuje w ludzkim organizmie układ nagrody i wywołuje uczucie przyjemności. Leczenie naltreksonem nie polega więc na wywoływaniu negatywnych skutków po spożyciu alkoholu, tylko zmniejszeniu potrzeby napicia się go (osoba uzależniona nie odczuwa przyjemności ze spożycia).
Skutkiem leczenia alkoholizmu jest zmniejszenie ryzyka pełnego nawrotu choroby w okresie abstynencji i po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. 

Do stosowania u osób dorosłych w leczeniu alkoholizmu, zapobieganiu nawrotom choroby. Lek wspomagający abstynencję i zmniejszający “pragnienie” wypicia alkoholu.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ostra niewydolność wątroby, ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, u pacjentów stosujących analgetyki opioidowe. Przeciwwskazany u osób:
  • uzależnionych od opioidów bez skutecznego odstawienia,
  • z ostrymi objawami odstawiennymi opioidów,
  • z objawami odstawiennymi po podaniu chlorowodorku naloksonu,
  • u osób z pozytywnym badaniem moczu w kierunku opioidów.

W trakcie leczenia lekiem Adepend nie należy stosować opioidów (np. leków przeciwkaszlowych zawierających opioidy, leków stosowanym w objawowym przeziębieniu, leków przeciwbólowych).
W wyjątkowych przypadkach, jeśli pacjent wymaga np. analgezji opioidowej, dawka konieczna do uzyskania efektu może być większa niż standardowo (w takich okolicznościach depresja oddechowa i zaburzenia krążenia będą bardziej nasilone i dłużej trwające); co więcej łatwiej dochodzi do wystąpienia objawów związanych z uwolnieniem histaminy.
Zalecane dawkowanie to 50mg na dobę (jedna tabletka na dobę).
Rozpoczęcie i kontynuowanie terapii powinno odbywać się pod opieką wykwalifikowanego lekarza.
Lek należy przyjmować na czczo, popijając płynem.
brak danych
Jedna tabletka zawiera 50mg chlorowodorku naltreksonu.
Przed rozpoczęciem leczenia należy się upewnić, że organizm pacjenta jest wolny od opioidów. W tym celu wykonuje się test prowokacyjny z naloksonem; objawy odstawienia wywołane przez nalokson trwają krócej niż objawy odstawienia wywołane przez chlorowodorek naltreksonu. Po leczeniu preparatem pacjenci mogą być bardziej wrażliwi na leczenie opioidami.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.