Lek z grupy statyn. Silnie hamuje wytwarzanie cholesterolu (zwłaszcza cholesterolu LDL oraz triglicerydów) w wątrobie na drodze wybiórczego hamowania jednego z enzymów (tzw. reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A, czyli HMG-CoA); podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Lek zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia (w tym wystąpienia ciężkiego, ostrego niedokrwienia), działa jako przeciwutleniacz (wymiatacz wolnych rodników – szkodliwych produktów przemiany materii); przeciwdziała rozwojowi, a być może także i powstawaniu blaszek miażdżycowych. Rozwojowi miażdżycy sprzyja obniżone stężenie tzw. lipoprotein (czyli połączeń białka i tłuszczu) o dużej gęstości (HDL), podwyższone stężenie lipoprotein o małej gęstości (LDL) i poziom cholesterolu całkowitego przekraczający 300 mg%. Ponieważ 1/3 cholesterolu pochodzi z diety, a ok. 2/3 jest wytwarzane w organizmie człowieka, leczenie zaburzeń gospodarki tłuszczowej należy rozpoczynać od ograniczenia w diecie tłuszczów (zwłaszcza zwierzęcych) i cholesterolu; dopiero brak efektów po 3 miesiącach systematycznego przestrzegania diety może być wskazaniem do wkroczenia z leczeniem farmakologicznym.
Leczenie farmakologiczne nie zwalnia pacjenta z konieczności stosowania na stałe diety niskocholesterolowej i nisko tłuszczowej! Podczas długotrwałego leczenia wskazane okresowe badanie poziomu we krwi enzymów będących wskaźnikami czynności wątroby (tzw. próby wątrobowe); ponadtrzykrotny wzrost tych wskaźników powyżej górnej granicy normy (w większości laboratoriów jest to 40 j.m.) jest wskazaniem do odstawienia leku (patrz niżej). W przypadku wystąpienia bólów i obrzęków mięśni z towarzyszącym uczuciem znacznego osłabienia, rozbicia i podwyższoną ciepłotą ciała oraz zmianami zabarwienia moczu i zmniejszeniem jego dobowej ilości (możliwość wystąpienia miopatii i rabdomiolizy) lek należy odstawić i natychmiast zwrócić się do lekarza. Przed leczeniem i w trakcie jego trwania (co ok. 3 miesiące) należy wykonać lipidogram, czyli oznaczenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL oraz triglicerydów we krwi (obecnie jako najbardziej obiektywny wskaźnik skuteczności leczenia przyjmuje się poziom cholesterolu LDL).

Niektóre postacie hiperlipidemi, czyli zaburzeń (pierwotnych – wrodzonych i wtórnych – nabytych) gospodarki tłuszczowej przejawiających się podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego, triglicerydów i cholesterolu LDL oraz obniżonym poziomem cholesterolu HDL; w przypadku braku skuteczności metod niefarmakologicznych, w tym leczenia dietą i wysiłkiem fizycznym). U chorych na chorobę niedokrwienną serca w celu zwolnienia postępu miażdżycy w naczyniach wieńcowych serca.
Uszkodzenie wątroby; niewyjaśnione podwyższenie poziomu transaminaz (AST, ALT) we krwi; nadużywanie alkoholu; miopatia (niezapalna choroba mięśni). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek.
Ze względu na wzrost ryzyka wystąpienia miopatii i rabdomiolizy nie stosować łącznie Gub stosować z dużą ostrożnością, pod ścisłą kontrolą lekarza, w obniżonych dawkach) z lekami z grupy fibratów (gemfibrosil, bezofibrat, fenofibrat, ciprofibrat, etofibrat), kwasem nikotynowym (niacine), cyklosporyną (eiclosporine), mibefradilem, nefazodonem, antybiotykami makrolidowymi, w tym szczególnie z erytromycyną (erythromycin) i klarytromycyną (clarithromycine), azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi (ketoconazole, itraconazole), werapamilem (verapamil) i amiodaronem. Podczas leczenia nie należy także pić soku grejpfrutowego (ponad 11 na dobę); lek może nasilać doustnych środków antykoncepcyjnych (zawierających noretisteron i etinyloestradiol). Kolestipol (colestipol) i leki zobojętniające kwas żołądkowy (sole glinu i magnezu) osłabiają działanie leku poprzez zmniejszenie jego wchłaniania z przewodu pokarmowego.
Przyjmować w jednorazowej dawce wieczorem; w przypadku wyższego dawkowania – w 2 równych porcjach. Zaburzenia gospodarki lipidowej: początkowo zazwyczaj 1 x na dobę 20 mg, w razie konieczności dawkowanie może być zwiększone do 40, a następnie 80 mg na dobę (=2 x na dobę po 40 mg). Zapobieganie chorobie wieńcowej: 20-80 mg na dobę w zależności od poziomu cholesterolu LDL. W przypadku jednoczesnego stosowania leków wymienionych w INTERAKCJACH dawkowanie nie powinno przekraczać 20 mg na dobę (dla werapamilu i amiodaronu – 40 mg na dobę).
od 10 do 20 zł
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 20 mg lowastatyny.
UWAGA! Zaprzestanie podawania leku prowadzi do powrotu stężenia cholesterolu do wartości przed leczeniem.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.