Substancja czynna leku to paroksetyna, stosowana w leczeniu depresji. Paroksetyna to silny i wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Hamując wychwyt zwrotny, substancja ta zwiększa stężenie serotoniny (zaburzenia w układzie serotoninergicznym uważane są za jedną z przyczyn powstawania zaburzeń depresyjnych). 

Leczenie epizodów depresyjnych, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zespołu stresu pourazowego oraz zespołu lęku uogólnionego.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Paroksetyna jest przeciwwskazana do jednoczesnego stosowania z inhibitorami monoaminooksydazy. Można rozpocząć terapię paroksetyną:
  • dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania nieodwracalnych inhibitorów,
  • 24 godziny po zaprzestaniu stosowania odwracalnych inhibitorów.

Nie należy stosować paroksetyny z tiorydazyną i pimozydem.  

Jednoczesne stosowanie paroksetyny z innymi lekami serotoninergicznymi (inhibitory monoaminooksydazy, sole litu, preparaty dziurawca, tryptany itp.) może doprowadzić do wystąpienia objawów związanych z działaniem serotoniny. Paroksetyna zwiększa stężenie pimozydu i procyklidyny . Metabolizm i farmakokinetyka paroksetyny mogą być zaburzone przez indukcję lub hamowanie aktywności enzymów metabolizujących leki. Paroksetyna hamuje aktywność izoenzymu CYP2D6, prowadząc do zwiększenia stężenia w osoczu innych leków metabolizowanych przez ten izoenzym, takich jak: atomoksetyna, niektóre trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny, rysperydon, niektóre leki z grupy leków przeciwarytmicznych Ic, metoprolol.
Pacjent powinien unikać spożywania alkoholu w trakcie terapii paroksetyną.
Jednoczesne stosowanie leku z lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i kwasem acetylosalicylowym, może prowadzić do nasilenia działania przeciwzakrzepowego i zwiększonego ryzyka krwawień.
Raz na dobę, w trakcie posiłku. Depresja: 20mg na dobę (dawka może być zwiększana co 10 mg do maksymalnie 50mg). Poprawa jest widoczna od drugiego tygodnia terapii. Jak w przypadku wszystkich leków przeciwdepresyjnych, po 3-4 tygodniach terapii, należy zweryfikować dawkowanie i zmniejszyć lub zwiększyć  w zależności od potrzeby.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: zalecana dawka początkowa: 20mg. Zwykle zwiększa się ją do zalecanej dawki 40mg, dawka maksymalna w razie konieczności jej zwiększenia: 60mg na dobę.
Lęk napadowy: zalecana dawka początkowa: 10mg. Zwykle zwiększa się ją do zalecanej dawki 40mg, dawka maksymalna w razie konieczności jej zwiększenia:60mg na dobę. Leczenie rozpoczyna się od niskich dawek, aby zredukować ryzyko wystąpienia zaostrzenia objawów.
Fobia społeczna: zalecana dawka:20mg, można ją zwiększać do 50mg na dobę.
Zespół lęku uogólnionego: zalecana dawka:20mg, można ją zwiększać do 50mg na dobę.
Zespół stresu pourazowego: zalecana dawka: 20mg na dobę, można ją zwiększać do 50mg na dobę.
W poszczególnych zaburzeniach leczenie powinno trwać odpowiednio długo, aby zapobiec nawrotom objawów (często od kilku do kilkunastu miesięcy).
Nie należy stosować leku u młodzieży poniżej 17 roku życia.
Jedna tabletka zawiera 20mg bezwodnego chlorowodorku paroksetyny .
Jesli u pacjenta wystąpią myśli samobójcze lub o samookaleczeniu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Działanie leków przeciwdepresyjnych ujawnia się dopiero po kilku tygodniach stosowania (zazwyczaj 2-4 tygodnie).

 

View Comments

  • Hej , ja brałam 2 lata arketis, i moje życie zmieniło się na lepsze. Mam nadzieję, że i Wam pomoże
    Jakby ktoś chciał to zostały mi dwa opakowania Arketis 20mg. jak coś piszcie na maila blondyneczka_1986@tlen.pl

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.