Tretinoina zwiększa odnowę komórek naskórka, powoduje złuszczenie martwych komórek, odblokowanie i opróżnienie zaskórników, zmniejsza wydzielanie łoju i zapobiega powstawaniu nowych zmian trądzikowych. Preparat jest stosowany w leczeniu trądziku młodzieńczego, posłonecznych uszkodzeń skóry, łuszczycy oraz chorób przebiegających z nadmiernym rogowaceniem skóry.

Lek stosowany jest w leczeniu trądziku i nadmiernym rogowaceniu naskórka.
Nadwrażliwość na składniki preparatu, stany zapalne skóry, trądzik różowaty. Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie wolno go stosować razem z preparatami powodującymi złuszczenie komórek naskórka oraz lekami zawierającymi witaminę A.
Uwrażliwienie skóry na słońce jest działaniem niepożądanym wielu preparatów – na początku leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuje, a podczas jego trwania bez wiedzy i zgody lekarza nie wolno przyjmować żadnych innych preparatów. Preparatu nie należy łączyć ze środkami keratolitycznymi np. z kwasem salicylowym.
Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Cienką warstwę płynu nanosi się na skórę po uprzednim jej oczyszczeniu i osuszeniu.
Atrederm, 0,05%, płyn na skórę, 60 ml, cena ok 32zł.
60 ml 0,025% płynu, 1 ml zawiera 0,25 mg tretinoiny oraz 0,05 mg witaminy E; 60 ml 0,05% płynu, 1 ml zawiera 0,5 mg tretinoiny oraz 0,1 mg witaminy E; 20 ml 0,1% płynu, 1 ml zawiera 1 mg tretinoiny oraz 0,2 mg witaminy E.
Uwaga! Unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi oczu, nosa, ust. Preparat należy nakładać cienką warstwą na skórę po jej dokładnym umyciu (najlepiej wieczorem). Przy leczeniu trądziku pospolitego na początku stosowania leku występuje zjawisko przyspieszonego dojrzewania zaskórników. Jest to proces przejściowy i mija po 1-2 tygodniach. Pełny skutek działania leku występuje po 3-5 tygodniach. Podczas trwania terapii (6-12 tygodni) należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne lub nadfioletowe.
Działania niepożądane
W pierwszych 3 tygodniach stosowania może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry (szczególnie często u osób o jasnej karnacji). Podczas stosowania preparatu występuje zmniejszenie pigmentacji i zwiększona wrażliwość na uszkadzające działanie promieni słonecznych lub nadfioletowych.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.