Lek powoduje zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi dzięki temu, że wiąże się z kwasami żółciowymi w świetle jelita. Hamuje wchłanianie kwasów żółciowych w jelitach, przez co usuwa substrat dla powstawania cholesterolu w organizmie i obniża w ten sposób jego stężenie; zmniejsza także świąd skóry w przypadkach, gdy przyczyną występowania swędzenia jest żółtaczka – lek z grupy nierozpuszczalnych w wodzie żywic jonowymiennych.

Rozpoczęcie leczenia kolestipolem, podobnie jak innymi lekami obniżającymi poziom lipidów we krwi, powinno być poprzedzone co najmniej 3-miesięcznym leczeniem dietetycznym; konieczne jest stosowanie diety hipolipemicznej, opartej na piramidzie zdrowia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Dopiero brak skuteczności postępowania niefarmakologicznego pozwala lekarzowi na włączenie leków obniżających poziom lipidów. Leczenie farmakologiczne nie zwalnia pacjenta z konieczności stosowania na stałe diety niskocholesterolowej i niskotłuszczowej!
Efekt działania leku widoczny jest po ok. 4 – 6 tygodniach; po przerwaniu leczenia efekt działania leku zanika po kilku tygodniach.

Zaburzenia gospodarki tłuszczowej (lipidowej) przebiegające z podwyższonym poziomem cholesterolu jako uzupełnienie leczenia dietetycznego, często jako składnik leczenia skojarzonego z innymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu (ze statynami). Pomocniczo w biegunkach żółciowych, świądzie skóry, żółtaczce.
Przewlekle zaparcia; biegunka tłuszczowa; zespoły złego wchłaniania jelitowego.
Nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol); może zaburzać wchłanianie wielu leków z jelit (propranololu, hydroehlorotiazydu, gemfibrozilu, antybiotyków z grupy tetracyklin, furosemidu, penicyliny G, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K). Inne leki powinny być przyjmowane 1 godz. przed lub 4 godz. po zażyciu kolestipolu; przy długotrwałym leczeniu należy rozważyć możliwość uzupełniającego podania tych witamin (suplementacji witaminowej).
Początkowo 1 x na dobę po 1 saszetce przez 5-7 dni; możliwość zwiększenia dawki do 2 x na dobę po 3 saszetki. Przed zażyciem preparat powinien być bardzo dokładnie wymieszany z ciepłym lub zimnym płynem (woda i napoje gazowane lub niegazowane, mleko, soki owocowe, zupy, płatki śniadaniowe – nie przyjmować w postaci suchej).
Granulat do sporządzenia zawiesiny po 5 g, cena od 50 do 100 zł, 
50 saszetek proszku, 1 saszetka zawiera 5 g kolestipolu; 120 tabletek, 1 tabletka zawiera 1 g kolestipolu.
Uwaga! Inne leki należy przyjmować kilka godzin przed lub po zażyciu preparatu.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.