Niezbędny czynnik dla prawidłowego tworzenia krwi oraz funkcjonowania komórek nerwowych; enzym zawierający kobalt – witamina z grupy B. Witamina B12 wchłania się jedynie w niewielkim stopniu z przewodu pokarmowego (poniżej 1 proc. podanej doustnie dawki), toteż podawana jest głównie w postaci wstrzyknięć domięśniowych i rzadziej podskórnych. Gdy lek jest stosowany doustnie, należy go podawać dawce co najmniej 100 razy wyższej od dawki stosowanej we wstrzyknięciach.

Stany niedoboru witaminy B12 niezależnie od przyczyny (m.in. niedokrwistość złośliwa typu Addisona – Biermera (jedna z najczęściej spotykanych niedokrwistości, zwłaszcza w wieku podeszłym, polegająca na uszkodzeniu komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie tzw. „czynnika wewnętrznego’ niezbędnego do wchłaniania witaminy B12 z przewodu pokarmowego), wrodzona niedokrwistość megaloblastyczna (powstająca wskutek niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego; efektem jest zaburzenie dojrzewania komórek krwi i zmniejszenie liczby krwinek czerwonych; w postaci zaawansowanej występują także zaburzenia czynności układu nerwowego), stany po usunięciu żołądka, zespoły złego wchłaniania, także wywołane stosowaniem niektórych leków – patrz INTERAKCJE); zapalenia jelit, zakażenia pasożytami jelitowymi, pomocniczo w zapaleniu korzonków nerwowych.
(patrz UWAGI niżej), także uczulenie na kobalt. Dziedziczny zanik nerwu wzrokowego (choroba Lebera); ostrożnie w niewydolności krążenia (możliwość zaostrzenia objawów na początku leczenia).
Leki zmniejszające wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego (możliwość powstania niedoborów): kwas paraaminosalicylowy (PAS), neomycyna, metformina, kolchicyna (colchicine), duże dawki witaminy C (ascorbic acid) mogą rozkładać witaminę B12, dlatego obu witamin nie należy stosować jednocześnie, co jest często pikowane; podczas długotrwałego leczenia powyższymi lekami, a także u osób nadużywających alkoholu wskazane jest zapobiegawcze podawanie witaminy B12.
Podawać wyłącznie domięśniowo; zespoły(choroby)neurologiczne: początkowo 1 raz na dobę 1 mg; po uzyskaniu poprawy -1 do 2 razy w tygodniu po 0,5 mg; inne wskazania: dawkowanie leku zależne jest od rozpoznania i stanu chorego; może wahać się w szerokich granicach; powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza. W niedokrwistości Addisona – Biermera początkowo (przez 7 do 14 dni) podaje się codziennie lub co drugi dzień po 0,1 do 1 mg (w zależności od stopnia niedokrwistości); następnie przez kolejne 14 do 21 dni -1 razy dziennie 0,1 mg; dawka podtrzymująca w wieloletnim leczeniu wynosi 1 raz w miesiącu 0,l do 0,2 mg.
brak danych
Cyjanokobalamina; witamina B12.
Przed podaniem domięśniowym witaminy B12 u chorych, u których podejrzewa się nadwrażliwość na lek, należy wykonać próbę, podając lek śródskórnie. Ze względu na możliwość wystąpienia znacznego spadku poziomu potasu (hipokaliemii) przed leczeniem należy oznaczyć stężenie potasu we krwi.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.