Estriol jest to najsłabszy spośród naturalnych żeńskich hormonów płciowych – est­rogenów. Globulki po rozpuszczeniu się w temperaturze ciała uwalniają aktywny lek, który tworzy żelową powłokę i powoli oddziałuje na nabłonek pochwy (postać depot do rzadkiego stosowania co kilka dni).

Jest stosowany do zapobiegania zmianom zanikowym w obrębie układu moczowo-płciowego, głównie w tzw. suchej pochwie, w stanach niedoborów estrogenów związanych z przekwitaniem lub usunięciem jajników i w leczeniu niedoczynności jajników.
Ciężkie choroby wątroby, choroba zakrzepowa, także jeżeli występowała w przeszło­ści, stany po zawale serca i udarze mózgu, nowotwory gruczołu sutkowego, narządów rodnych i wątroby, także po ich leczeniu, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych oraz endometrioza. Poinformuj lekarza, jeżeli stwierdzono u ciebie cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, depresję, kamicę pęcherzyka żółciowego, zaburzenia czynności tarczycy, porfirię, niewydolność nerek lub serca. Ważne są także informacje o występowaniu w najbliższej rodzinie przypadków nowotworów gruczołu sutkowego lub narządów rodnych. W czasie przyjmowania leku należy unikać palenia papierosów ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Ze względu na miejscowe stosowanie w zasadzie nie stwierdza się interakcji lekowych.
Według wskazań lekarza; wprowadzać na noc globulkę lub zawartość aplikatora głęboko do pochwy.
Cena Oekolp 0,1%, krem dopochwowy, 25 g ok 29zł.
25 g lub 50 g 0,1 % kremu dopochwowego z estriolem + aplikator; Oekolp forte: 10 lub 20 globulek dopochwowych, 1 globulka zawiera 0,5 mg estriolu.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą miejscowe pieczenie i świąd, choć mogą też rzadko wystąpić działania ogólnoustrojowe: nudności, wymioty, ból głowy, ból piersi, zmiany popędu płciowego, nadmierna wydzielina pochwowa i inne niewymienione. Wystąpienie działań ogólnoustrojowych wymaga kontaktu z lekarzem. Wystąpienie krwawienia z dróg rodnych wymaga diagnostyki. Lek stosowany długotrwale zwiększa ryzyko nowotworów hormonozależnych (raka trzonu macicy i raka gruczołu sutkowego).

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.