Silnie i długotrwale hamuje wydzielanie soku żołądkowego i kwasu solnego w żołądku – lek z grupy inhibitorów pompy protonowej; wspomaga działanie antybiotyków stosowanych w zakażeniu Helicobacter pylori.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, objawowy refluks żołądkowo-przełykowy (nieprawidłowe cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, objawy refluksu to między innymi zgaga i uczucie pieczenia za mostkiem) i refluksowe zapalenie przełyku. Omeprazol jest składnikiem leczenia skojarzonego (najczęściej z klarytromycyną – clarithromycine i amoksycyliną – amoxycilline) w zakażeniach bakterią Helicobacter pylori odpowiedzialną za rozwój choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Nowotwory żołądka i przełyku (patrz UWAGI ). Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
Przy stosowaniu omeprazolu z antybiotykami makrolidowymi(m.in. clarithromycine, roxithromycine, erythromycine) występuje wzajemne nasilenie działania. Omeprazol wydłuża działanie diazepamu, fenytoiny (phenytoine), citalopramu, amitryptyliny (amitriptiline), klomipraminy (cbmipramine), imipraminy (imipramine); nasila działanie metotreksatu (methotrexate); zmniejsza wchłanianie ketokonazolu (ketoconazole) i itrakonazolu (itraconazole) z przewodu pokarmowego, osłabiając ich działanie. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających dziurawiec (extractum hyperici) osłabia działanie omeprazolu. Podczas długotrwałego stosowania omeprazolu może dochodzić do upośledzenia wchłaniania witaminy B12(cyanocobalamine) z przewodu pokarmowego. Unikać jednoczesnego stosowania z disulfiramem i cyklosporyną (ciclosporine).
Przyjmować w jednorazowej dawce rano, przed posiłkiem: dawki przekraczające 80 mg na dobę należy dzielić na 2 równe porcje (np. 2 razy na dobę po 40 mg rano i wieczorem). Dorośli: czynna choroba wrzodowa żołądka: raz na dobę 20-40 mg przez 4-8 tygodni; czynna choroba wrzodowa dwunastnicy, raz na dobę 20-40 mg przez 2-4 tygodnie, zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy, raz na dobę 10 mg (w razie konieczności: raz na dobę 20-40 mg); zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka: raz na dobę 20-40 mg; refluksowe zapalenie przełyku: raz na dobę 20 mg przez 4-8 tygodni; zespół Zollingera i Ellisona: zwykle początkowo raz na dobę 60 mg; dawki podtrzymujące w granicach 20-120 mg (leczenie długotrwałe). objawy niestrawności: raz na dobę 10-20 mg. Zakażenia H. pylori: indywidualne schematy leczenia w skojarzeniu z dwoma antybiotykami. Dzieci: zależnie od masy ciała: 10-20 kg: na dobę 10 mg; 20-30 kg: na dobę 20 mg (w razie konieczności dawki mogą być podwojone).
cena od 5 do 10 zł, Rf; 20 mg, cena od 10 do 20 zł, Rf.
7 kaps., 14 kaps. lub 28 kaps., 1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg omeprazolu.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć inne schorzenia powodujące dolegliwości podobne do choroby wrzodowej (m.in. nowotwory żołądka i przełyku); w tym celu wskazane jest wykonanie badania endoskopowego (gastrofiberoskopii). Palenie papierosów znacznie osłabia skuteczność leczenia.

View Comments

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.