Substancją odpowiadającą za działanie leku jest lisinopril. Należy on do tzw. IKA, czyli inhibitorów konwertazy angiotensynowej. Konwertaza angiotensynowa jest enzymem, który przekształca angiotensynę I w angiotensynę II zwiększającą ciśnienie krwi. Zablokowanie tego enzymu powoduje spadek powstawania angiotensyny II i tym samym spadek ciśnienia krwi.
Angiotensyna II powstaje na skutek łańcuchowej reakcji zapoczątkowanej przez spadek stężenia jonów sodowych we krwi. Jony sodowe są bezpośrednio odpowiedzialne za ciśnienie i objętość krwi. Ich spadek jest sygnałem dla organizmu, że ciśnienie obniżyło się i trzeba przywrócić je do normalnego poziomu. Powstająca angiotensyna II ma bardzo silne właściwości kurczące naczynia, ale zwiększa także uwalnianie i wrażliwość organizmu na podnoszące ciśnienie aminy katecholowe (adrenalina, noradrenalina) i nasila syntezę aldosteronu (substancji, która zmniejsza usuwanie sodu z moczem). W wyniku tego ciśnienie krwi jest utrzymywane na stałym poziomie.
U chorych cierpiących na nadciśnienie celem leczenia jest zablokowanie powstawania angiotensyny II, co będzie skutkowało spadkiem ciśnienia krwi. Lek ograniczając także skurcz tętnic ułatwia pompowanie krwi przez serce i zmniejsza zapotrzebowanie serca na tlen. Jest to niezmiernie ważne u chorych z niewydolnością serca.
Lisinopril jest zaliczany do klasy Ib IKA – ma długi okres działania (można go przyjmować 1x dziennie), nie jest metabolizowany w wątrobie (można go stosować u chorych z niewydolnością wątroby), usuwany w niezmienionej postaci przez nerki (należy zachować szczególną ostrożność u chorych z chorobami i niewydolnością nerek).
Lek zwiększa również stężenie bradykininy (substancji rozszerzającej naczynia krwionośne- działanie korzystne), która gromadząc się w płucach może powodować suchy kaszel.

Nadciśnienie tętnicze (także u pacjentów z cukrzycą), choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, prewencja udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienie o nieznanej przyczynie, nadciśnienie wtórne będące konsekwencją miażdżycy.
Uczulenie lub nadwrażliwość na lisinopril, leki z grupy IKA, substancje pomocnicze zawarte w leku. Ciężka niewydolność nerek, obustronne zwężenie tętnic nerkowych.
  • leki moczopędne: nasilenie działanie przeciwnadciśnieniowego, szczególnie z spironolaktonem i innymi lekami z grupy antagonistów aldosteronu.
  • NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne): osłabienie działania leku
  • sole litu: lek może zwiększyć wydalanie litu
  • środki znieczulenia ogólnego (przed operacjami): nasilenie działania leku
  • doustne leki przeciwcukrzycowe i insulina: nasilenie działania hipoglikemizującego (ryzyko hipoglikemii)
  • sole złota
  • sok pomidorowy i substytuty soli (groźne zwiększenie stężenia potasu we krwi)

Należy przyjmować 1 tabletkę 1x dziennie o tej samej porze. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
brak danych
1 tabletka zawiera 5, 10 lub 20 mg lizinoprilu.
W przypadku ostrego, suchego kaszlu należy zgłosić się do lekarza w celu zmiany leku.
Działania niepożądane
Charakterystycznym objawem niepożądanym tej grupy leków jest suchy kaszel. Intensywny suchy kaszel może być sygnałem do zmiany leku. Hiperkaliemia (nie łączyć z lekami oszczędzającymi potas), hipotensja (szczególnie po pierwszym zastosowaniu leku, efekt tzw. pierwszej dawki), zaburzenia smaku.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.